Kolejny atak w szczecińskim autobusie. Czy kierowcy mogą czuć się bezpiecznie?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Kolejny atak w szczecińskim autobusie. Czy kierowcy mogą czuć się bezpiecznie?

Kolejny atak w szczecińskim autobusie. Czy kierowcy mogą czuć się bezpiecznie?

2022-02-18 10:56

Ataki na kierowców autobusów szczecińskiej komunikacji miejskiej stały się w ostatnim czasie prawdziwą plagą. Po pobiciu kierowcy w Podjuchach i agresywnym zachowaniu pasażera w centrum miasta, doszło do kolejnego zdarzenia - tym razem na Prawobrzeżu, w rejonie Ronda Reagana. Kierowca nocnego autobusu został zaatakowany gazem przez dwóch mężczyzn. Czy pracownicy spółek autobusowych mogą czuć się bezpiecznie? Sprawą zainteresował się jeden ze szczecińskich radnych.

Jak informuje "Kurier Szczeciński", dwóch mężczyzn próbowało najpierw ukraść młotek do wybijania szyby w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, później zainteresowali się tablicą z numerem linii. Gdy kierowca zareagował, został zaatakowany gazem. Sprawców nie udało się zatrzymać. Policja ustala okoliczności zdarzenia.

To już kolejna taka sytuacja w ostatnim czasie. W ostatnich tygodniach doszło do innych niebezpiecznych incydentów. Na początku lutego, w Podjuchach, grupa nastolatków dotkliwie pobiła pochodzącego z Ukrainy kierowcę, bo zwrócił im uwagę na niewłaściwe zachowanie. W minioną niedzielę, 13 lutego, pijany 39-latek, po zwróceniu uwagi, że pije piwo w pojeździe, próbował zaatakować kierowcę w rejonie placu Kościuszki i zdemolował autobus.

Czytaj też: Matka zamordowała swojego malutkiego synka. Wstrząsające szczegóły zbrodni w Szczecinie

Kwestię bezpieczeństwa kierowców komunikacji miejskiej w Szczecinie poruszył jeden ze szczecińskich radnych. Krzysztof Romianowski wystosował interpelację do prezydenta miasta, w której apeluje o podjęcie działań mających na celu zapewnienie im ochrony, np. nawiązując współpracę z profesjonalną firmą, która zapewni bezpieczeństwo nie tylko kierowcom, ale także innym pasażerom.

Odpowiedzi na interpelację udzielił zastępca prezydenta Szczecina, Krzysztof Soska. Czytamy w niej m.in., że część pojazdów posiada tzw. "cichy alarm", którego kierowcy mogą użyć w niebezpiecznych sytuacjach. Dotyczy to pojazdów wyposażonych w Centralny System Zarządzania Komunikacją Miejską. Umożliwia on szybkie zlokalizowanie pojazdu i skierowanie na miejsce służb. W pozostałych pojazdach wezwanie pomocy przez kierowcę odbywa się drogą telefoniczną.

Wiceprezydent Soska zapewnia również, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie stale współpracuje z policją.

Czytaj też: Pijacki rajd w centrum Szczecina. 35-latek staranował kilka aut

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Nie dokarmiaj ptaków chlebem! W Szczecinie pojawiły się ptasie bufety