Jest termin!

Już wkrótce tramwaje i samochody przejadą nową arterią. To komunikacyjna rewolucja w tej części Szczecina

2024-05-13 20:19

To jedna z najbardziej postępujących inwestycji w Szczecinie. Jeszcze na początku ubiegłego roku był to w większości zarośnięty nieużytek, dziś widać już niemal gotową ulicę. Wprawdzie budowa nowej ulicy Sosabowskiego ma zakończyć się w lutym przyszłego roku, jednak będzie można nią przejechać już latem - zarówno samochodem jak i tramwajem.

Nowa ulica Sosabowskiego połączy rondo Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ u zbiegu ulic Szafera i Romera z istniejącym odcinkiem ulicy Sosabowskiego w rejonie skrzyżowania z ul. Łukasińskiego. To koło 1,2 km nowej drogi, która przebiega w miejscu terenów zielonych, dawnej pętli tramwajowej na Krzekowie i trzech budynków mieszkalnych, które musiały zostać wyburzone. Nowa ulica ma odciążyć przebiegającą równolegle przez środek Krzekowa ulicę Szeroką, która jest "wąskim gardłem", a w godzinach szczytu tworzą się na niej ogromne korki.

Przejazd nową arterią będzie możliwy już na przełomie czerwca i lipca. Pojawią się na niej tramwaje, które dotychczas kończyły trasę na zlikwidowanej pętli "Krzekowo". Będą one dojeżdżać do pętli "Osiedle Zawadzkiego" przy ul. Szafera. W nieco ograniczonym zakresie będzie również możliwy przejazd samochodami.

- Ponieważ będzie to nadal plac budowy, kierowcy otrzymają do dyspozycji po jednym pasie jezdni w każdą stronę - tłumaczy Wojciech Jachim ze spółki Tramwaje Szczecińskie.

Powodem przedpremierowego otwarcia nowej części ulicy Sosabowskiego jest planowana na początek lata budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Szerokiej i Żniwnej, a to z kolei wiąże się z koniecznością zamknięcia fragmentu ulicy Szerokiej. Otwarcie nowej części ulicy Sosabowskiego pozwoli utrzymać komunikację między os. Zawadzkiego i Krzekowem a zachodnimi obszarami Szczecina.

Budowa ul. Sosabowskiego jest kolejnym etapem zakończonej w 2021 r. przebudowy ul. Szafera. Koszt inwestycji to 102 mln zł. Połowę tej kwoty gmina Szczecin otrzymała z rządowego programu Polski Ład.

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Opuszczone domy na szczecińskim Krzekowie wkrótce obrócą się w gruz