Przygnębiający widok

Czas się tutaj zatrzymał dekady temu. Koszmarna pętla tramwajowa wkrótce zniknie z powierzchni ziemi

2023-01-21 4:00

Betonowa "trylinka", ogromne koleiny, zużyte torowisko, krzywe chodniki i pawilon socjalny, który straszy wyglądem - to tylko część "udogodnień", z którymi muszą mierzyć się pasażerowie, motorniczy i kierowcy autobusów w miejscu, gdzie każdego dnia przewijają się setki mieszkańców. Można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tutaj w głębokim PRL-u. Na szczęście ten widok wkrótce przejdzie do historii.

Widok jak na dalekiej prowincji

Pętla tramwajowa na Krzekowie przypomina skansen. Nieremontowana od lat, nosi liczne ślady upływającego czasu. Pasażerowie, który dość licznie korzystają z tego miejsca przesiadając się między tramwajami dojeżdżającymi z centrum i autobusami dojeżdżającymi do okolicznych miejscowości. Komfort korzystania z pętli jest znikomy. Piesi muszą uważnie patrzeć pod nogi, by nie potknąć się na krzywym chodniku lub nie wejść w kałużę, motorniczowie muszą zwalniać na zużytym torowisku, a kierowcy autobusów muszą wykazać się dużą ostrożnością na licznych koleinach. Przysłowiową "wisienką na torcie" jest obskurny pawilon, w którym mieści się pomieszczenie socjalne, kasa biletowa, kiosk i poczekalnia, która odstrasza wyglądem. Smutny obrazek kojarzy się raczej z jakimś nisko rozwiniętym krajem na wschodzie niż z europejską metropolią.

Koszmarna pętla tramwajowa wkrótce zniknie z krajobrazu Szczecina

Koszmarna pętla zniknie z powierzchni ziemi

Na szczęście ten przygnębiający widok już wkrótce przejdzie do historii. I wcale nie stanie się to za sprawą remontu koszmarnej pętli tramwajowej. Ta wkrótce całkowicie zniknie z powierzchni ziemi. Czy to oznacza, że tramwaje przestaną kursować na Krzekowo? Zdecydowanie nie. Jej rolę przejmie nowa pętla tramwajowo-autobusowa na osiedlu Zawadzkiego, która została oddana do użytku rok temu. Tramwaje dojadą tam zupełnie nowym torowiskiem, które powstanie wraz z ulicą łączącą wyremontowaną ulicą Szafera z ulicą Taczaka i odciąży ulicę Szeroką. Nowa arteria będzie przebiegać w miejscu obecnej pętli na Krzekowie, gdzie będzie się krzyżować z ulicą Żołnierską.

Kiedy zmieni się na Krzekowie?

Wszystko stanie się już niebawem, bo w ciągu najbliższych dwóch lat. Przetarg na inwestycję został już rozstrzygnięty, wkrótce zostanie podpisana umowa z wykonawcą, co oznacza, że ekipy będą mogły pojawić się na placu budowy. Będzie to niestety oznaczać spore utrudnienia, zarówno dla kierowców, którzy będą musieli liczyć się z objazdami, a także dla pasażerów komunikacji miejskiej, którzy będą mierzyć się ze zmianami w rozkładzie jazdy. Jednak po zakończeniu inwestycji korzyści będą z pewnością ogromne.

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany