Zakupy w niemieckich supermarketach w Löcknitz, Pasewalku czy Schwedt to niemalże codzienność dla mieszkańców pogranicza. Do tego dochodzą popularne w okresie przedświątecznym niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe, chętnie odwiedzane przez Polaków. Warto jednak pamiętać, że od 5 grudnia Polska znalazła się na liście obszarów wysokiego ryzyka w związku z pandemią koronawirusa. A to oznacza większe ograniczenia w podróży do Niemiec.
Testy na COVID-19 i kwarantanna
Od niedzieli, 5 grudnia 2021 r. obowiązują nowe zasady związane z wyjazdem do Niemiec. Osoby udające się do tego kraju z terytorium Polski, muszą wykonać test w kierunku COVID-19 i odbyć 10-dniową kwarantannę. Test jest ważny 48 godzin, a kwarantanna może skrócić się do 5 dni, jeżeli kolejny test będzie miał wynik negatywny. 5-dniowa kwarantanna obowiązuje również dzieci do 12. roku życia.
Czytaj też: Szczecin. Próbował zaparkować na przystanku. Na zwrócenie uwagi zareagował agresją!
Z testów i kwarantanny są zwolnione osoby, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi, a od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki minęło 14 dni. Nie muszą odbywać jej również ozdrowieńcy, osoby podróżujące przez Niemcy tranzytem lub planujące pobyt w Niemczech trwający maksymalnie 24 godziny oraz kierowcy zawodowi.
Ważne jest, by posiadać przy sobie certyfikat szczepienia przeciw COVID-19 lub dokument potwierdzający przebycie choroby. Dokumenty dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta.
Czytaj też: Szybciej dojedziemy do stolicy Niemiec. Ruszyła przebudowa linii kolejowej między Szczecinem i Berlinem
Rejestracja wjazdu do Niemiec
Przed podróżą do Niemiec należy również zarejestrować swój wjazd na stronie www.einreiseanmeldung.de, która jest dostępna również w języku polskim. Należy tam podać nie tylko swoje dane, ale również informację o negatywnym wyniku testu, zaszczepieniu się lub byciu ozdrowieńcem.
Z obowiązku rejestracji wjazdu zwolnione są osoby przejeżdżające przez Niemcy tranzytem, zawodowy personel środków transportu, osoby planujące krótki pobyt do 24 godzin, osoby, które wyjeżdżają do Niemiec do 72 godzin w celu odwiedzin najbliższych krewnych (rodzice-dzieci) oraz współmałżonków. Rejestrować pobytu nie muszą też osoby regularnie przekraczające granicę z powodu pracy lub nauki.
Czytaj też: Niespodziewany atak zimy w Szczecinie. W mieście zrobiło się biało [ZDJĘCIA, WIDEO]