Ruiny wieży Quistorpa w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Ruiny wieży Quistorpa w Szczecinie

Jeden z najciekawszych zabytków Szczecina wciąż niszczeje. Radny pyta o przyszłość Wieży Quistorpa

2021-03-01 9:27

To jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych zabytków Szczecina. Niestety także jeden z najbardziej zaniedbanych. Ruiny Wieży Quistorpa w Lesie Arkońskim od dziesięcioleci ulegają coraz większej degradacji. Nieznane są także plany dotyczące przyszłości zabytku. Tę zagadkę próbuje rozwiązać jeden ze szczecińskich radnych, który skierował do prezydenta miasta interpelację, w której pyta o zamiary względem niszczejącej budowli.

"Ruiny Wieży Quistorpa na wzgórzach Lasku Arkońskiego ulegają stałej degradacji pozostawione całkowicie samym sobie" - czytamy w interpelacji radnego Przemysława Słowika. "Co więcej, stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia osób, które pomimo namalowanych zakazów (często wytartych i mało czytelnych), wchodzą na górny taras zabudowań. Teren ten powinien zostać odpowiednio zabezpieczony, tak aby nie stanowił zagrożenia dla ludzi, przy jednoczesnym zabezpieczeniu ruin, aby zminimalizować dalszą degradację".

Przemysław Słowik zarzuca również miastu, że przez ostatnie kilkanaście lat "nie podjęło, skutecznie, tematu tego jak zagospodarować tę część Lasu Arkońskiego z jednoczesnym przywróceniem dawnej świetności przedwojennej budowli".

Zdaniem radnego, to miejsce powinno odzyskać swoją przedwojenną funkcję. "Nowa wieża zbudowana z wykorzystaniem zabytkowych ruin byłaby nie tylko godnym upamiętnieniem, zasłużonej dla Szczecina, rodziny Quistorpów. Byłaby atrakcją dla mieszkańców i turystów, wspaniałym punktem widokowym pozwalającym podziwiać zarówno miejskie lasy, jak i tereny zurbanizowane. Ponad 100 lat temu, możliwe było zbudowanie w tym miejscu wieży, sięgającej ponad 50 metrów wysokości, z kawiarenką i widokowym tarasem. Nie mam wątpliwości, że tym bardziej możliwe jest to również w XXI wieku" - pisze Przemysław Słowik w interpelacji i podkreśla, że nowa Wieża Quistorpa, która byłaby połączeniem pozostałości starego obiektu i nowoczesnej budowli, mogłaby stać się jedną z architektonicznych ikon Szczecina, podobnie jak Filharmonia czy Centrum Dialogu Przełomy.

Z pełną treścią interpelacji można zapoznać się na stronie urzędu miasta.

Zobacz też: Bike_S nie wrócił na ulice Szczecina. Ile poczekamy na rower miejski czwartej generacji?

Znajdująca się na szczycie Wzgórza Arkony wieża została zaprojektowana przez jednego z berlińskich architektów, Franza Schwechtena. Wybudowana została w latach 1900-1904 na polecenie Martina Quistorpa w hołdzie dla jego ojca, Johannesa, szczecińskiego fabrykanta i filantropa, któremu zawdzięczamy wiele miejskich inwestycji, które przetrwały do dnia dzisiejszego, m.in. obecny Park Kasprowicza. Uroczyste otwarcie wieży nastąpiło 14 maja 1904 roku.

Wieża nie przetrwała działań wojennych. Obecnie można podziwiać jedynie zachowany parter wieży, fragment pierwszego piętra oraz wiele elementów murów, rozrzuconych w lesie wokół ruin. Pomimo różnych, często śmiałych wizji, które pojawiały się w ostatnich latach, do tej pory nie podjęto decyzji o jej odbudowie.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Pierwsze krokusy na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Wkrótce będą ich tysiące!