Budowa sklepu IKEA w Szczecinie - grudzień 2020

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Budowa sklepu IKEA w Szczecinie ZABLOKUJE tramwaj? Mieszkańcy ZANIEPOKOJENI

2020-12-24 15:40

Chociaż budowa sklepu IKEA w Szczecinie zbliża się już do finału, przez długi czas nie było wiadomo, co z drogami dojazdowymi, a zwłaszcza z ul. Mieszka I, która już teraz często bywa zakorkowana. W środę miasto poinformowało o planowanej przebudowie, która ma na celu zwiększenie przepustowości ulic i skrzyżowań w sąsiedztwie powstającego sklepu. Pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące planowanego torowiska tramwajowego na ul. Mieszka I. Zdaniem części mieszkańców, poszerzenie jezdni sprawi, że nie będzie na nie miejsca.

Przebudowana ma zostać nie tylko sama ulica Mieszka I, ale także skrzyżowania z ulicami: Wierzbową, Białowieską i Milczańską. Mają pojawić się m.in. dodatkowe pasy dla samochodów, a co za tym idzie, zwężony zostanie pas zieleni, który zarezerwowany jest pod torowisko tramwajowe, które ma powstać w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Zwrócił na to uwagę m.in. radny Przemysław Słowik, którego zdaniem, przebudowa dróg nie tylko nie poprawi sytuacji i nie udrożni już zakorkowanej arterii, ale także zablokuje planowaną inwestycję w sieć tramwajową.

"Zamiast przyśpieszyć pracę nad wprowadzeniem tramwaju w ul. Mieszka I i zapewnienie łatwego dojazdu komunikacją zbiorową do tej części miasta i dalej w stronę Przecławia, miasto przedstawiło koncepcję, która budowę tramwaju raczej przyblokuje. Co więcej, poszerzenie newralgicznych skrzyżowań o kolejne pasy ruchu wcale nie udrożni przejazdu w tym miejscu" - czytamy na profilu radnego na Facebooku.

Radny martwi się także o los drzew rosnących na pasie zieleni między jezdniami na ul. Mieszka I, które w wyniku poszerzenia jezdni i budowy nowych lewoskrętów, mogą zostać wycięte.

"Skierowałem do Prezydenta Szczecina interpelacje z pytaniami dotyczącymi szczegółów zaprezentowanej przebudowy, przyszłości tramwaju na Mieszka I i tego ile drzew miasto zaplanowało do wycinki w związku ze zmianami. Pewnie odpowiedzi poznamy już w nowym 2021 roku" - pisze Przemysław Słowik.

Zobacz też: PRZERAŻAJĄCE statystyki zgonów w Zachodniopomorskiem. Ludzie MASOWO umierają!

Magistrat częściowo odniósł się do obaw mieszkańców dotyczących przyszłości torowiska. W środę na stronie internetowej miasta pojawił się krótki komunikat, w którym urzędnicy uspokajają: "Torowisko na Mieszka I niezagrożone".

"W związku z toczącą się dyskusją o przyszłości tramwaju w ciągu ulicy Mieszka I informujemy, że jednym z warunków postawionych w negocjacjach w zakresie przebudowy infrastruktury drogowej do sklepu IKEA, było zachowanie możliwości budowy torowiska.

Zaproponowana przebudowa układu drogowego spowoduje przesunięcie jezdni, zachowując tym samym miejsce w pasie rozdziału pod tramwaj" - czytamy w komunikacie.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

IKEA w Szczecinie - kiedy otwarcie?

Nieoficjalnie mówi się, że pierwsze zakupy w IKEA w Szczecinie zrobimy już w okolicach Wielkanocy, sieć jednak nie potwierdza tych doniesień. Według oficjalnych informacji sklep ma przyjąć pierwszych klientów w pierwszej połowie 2021 roku. Podobnie jak w pozostałych sklepach, poza zakupami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz, będzie można skorzystać z oferty restauracji, a także zjeść słynnego hot-doga za 2 złote (do niedawna kosztował tylko złotówkę).

IKEA w Szczecinie to dwunasty sklep szwedzkiej sieci w Polsce, pierwszy w północno-zachodniej części kraju i jednocześnie ostatni taki dużym obiekt. Jak informują przedstawiciele sieci, IKEA nie planuje na razie budowy kolejnych wielkopowierzchniowych marketów, gdyż skupia się obecnie na nowych formatach sprzedaży.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie prawie na finiszu. Kiedy otwarcie? Sprawdź oferty pracy! [ZDJĘCIA]

Sonda
Kupujesz meble w IKEA?
Ogromna kolejka przed Ikeą w Katowicach. Ludzie ruszyli na zakupy