Budowa sklepu IKEA w Szczecinie - grudzień 2020

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

IKEA w Szczecinie. Okoliczne ulice zostaną PRZEBUDOWANE. Mieszkańcy nie utkną w korkach

2020-12-23 14:35

Budowa sklepu sieci IKEA zmierza do szczęśliwego finału. Przez długi czas nierozwiązana byla kwestia dojazdu do sklepu. Wielu mieszkańców obawiało się, że ul. Mieszka I zakorkuje się, a przepustowość okolicznych skrzyżowań okaże się niewystarczająca na duże potoki pojazdów. Są dobre wieści. Miasto porozumiało się z firmą IKEA w sprawie przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie powstającego sklepu.

W wyniku zmian w ciągu ul. Mieszka I pojawią się nowe pasy ruchu, skoordynowana ze sobą zostanie również sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach z Wierzbową, Milczańską i Białowieską. Dzięki dostosowaniu do wymagań prawnych i technicznych poprawi się bezpieczeństwo pieszych i dzięki tym zmianom nie będzie już tylu relacji kolizyjnych pieszy-samochód. Zaproponowane rozwiązania zostały poprzedzone badaniami potoków ruchu i specjalistycznymi symulacjami komputerowymi, które wykazały, że nowy układ drogowy pozwoli zachować płynność ruchu przez najbliższych kilkanaście lat.

Zobacz też: "Królowe życia" biją rekordy popularności! Co wiesz o bohaterach hitu telewizji? [QUIZ]

Za realizację i koszt całego procesu inwestycyjnego - od projektowania po prace wykonawcze - będzie odpowiedzialna działająca na rzecz IKEA spółka NCT I. Po zrealizowaniu prac nowy układ drogowy zostanie przekazany nieodpłatnie i bezwarunkowo miastu.

Co się zmieni w rejonie sklepu IKEA?

  • W ciągu ul. Wierzbowej zostanie wyznaczony dodatkowy pas do skrętu w lewo w ulicę Mieszka I.
  • W ciągu ul. Mieszka I za skrzyżowaniem z ul. Wierzbową w kierunku do Centrum Miasta powstanie dodatkowy pas zjazdowy i wyjazdowy do drogi wewnętrznej obsługującej sklep IKEA. Na tym odcinku ul. Mieszka I z ulicy dwupasmowej stanie się trzypasmowa. Przebudowane zostaną także chodniki i ścieżka rowerowa.
  • Przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Mieszka I i Białowieskiej. Najważniejszą zmianą będzie budowa dodatkowych pasów kierunkowych na ul. Mieszka I w kierunku od Centrum Miasta (tzw. kieszeni) do skrętu w lewo w kierunku sklepu. Dodatkowe pasy będą dostępne od skrzyżowania z ul. Milczańską do skrzyżowania z ul. Białowieską na całej długości tego odcinka.
  • Przebudowa skrzyżowania ulic Mieszka I i Milczańskiej. Najważniejszą zmianą będzie dodatkowy pas do skrętu w prawo z ulicy Mieszka I od strony Centrum na wysokości salonu samochodowego Lexus.

Inwestycja będzie realizowana w etapach tak aby roboty drogowe były najmniej uciążliwe dla mieszkańców.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

IKEA w Szczecinie - kiedy otwarcie?

Nieoficjalnie mówi się, że pierwsze zakupy w IKEA w Szczecinie zrobimy już w okolicach Wielkanocy, sieć jednak nie potwierdza tych doniesień. Według oficjalnych informacji sklep ma przyjąć pierwszych klientów w pierwszej połowie 2021 roku. Podobnie jak w pozostałych sklepach, poza zakupami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz, będzie można skorzystać z oferty restauracji, a także zjeść słynnego hot-doga za 2 złote (do niedawna kosztował tylko złotówkę).

IKEA w Szczecinie to dwunasty sklep szwedzkiej sieci w Polsce, pierwszy w północno-zachodniej części kraju i jednocześnie ostatni taki dużym obiekt. Jak informują przedstawiciele sieci, IKEA nie planuje na razie budowy kolejnych wielkopowierzchniowych marketów, gdyż skupia się obecnie na nowych formatach sprzedaży.

Sonda
Kupujesz meble w IKEA?
Wiśnia japońska na Jasnych Błoniach zakwitła na same święta!