Wyniki Szczecińskiego Budźetu Obywatelskiego 2022

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Wyniki Szczecińskiego Budźetu Obywatelskiego 2022

Dobre wiadomości dla mieszkańców Prawobrzeża, kibiców Pogoni i rowerzystów. Są wyniki Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego

2021-12-23 8:57

Wyniki tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego z pewnością ucieszą mieszkańców prawobrzeżnej części miasta, którzy zyskają kładkę nad ruchliwą arterią, kibiców Pogoni, którzy doczekają się wirtualnego muzeum, a także rowerzystów, którzy będą mogli przejechać przez Pogodno. Jest też kilka innych ciekawych projektów, które doczekają się realizacji. Miasto ogłosiło wyniki SBO 2022.

W środę, 22 grudnia, szczeciński magistrat ogłosił wyniki głosowania w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim na 2022 rok. W tej edycji mieszkańcy Szczecina mogli wybierać spośród 114 projektów - 23 o charakterze ogólnomiejskim i 91 projektów lokalnych. Do rozdysponowania było 16,7 mln zł.

Frekwencja nie była zbyt wysoka. Łącznie w głosowaniu wzięło udział niewiele ponad 26 tysięcy osób, z czego zdecydowana większość zdecydowała się na głosowanie przez Internet.

Kładka na ul.Struga

W kategorii projektów ogólnomiejskich wygrał projekt kładki nad ulicą Struga, łączącej tereny na wysokości Outlet Parku. Obecnie, żeby dostać się na drugą stronę ruchliwej arterii i dostać do miejsc oddalonych o zaledwie kilkadziesiąt metrów, mieszkańcy muszą pokonać pieszo ponad kilometr, albo pojechać samochodem. To ma się zmienić dzięki kładce, o której projektanci zapomnieli przy okazji wielkiej przebudowy ulicy Struga , która miała miejsce dekadę temu. Projekt o szacowanej wartości 3,22 mln zł otrzymał 6251 głosów.

Wirtualne Muzeum Pogoni Szczecin

Drugim projektem ogólnomiejskim, skierowanym do realizacji, jest Wirtualne Muzeum Pogoni Szczecin, które otrzymało 5699 głosów. Muzeum ma w przystępny i atrakcyjny sposób zaznajomić mieszkańców z historią i osiągnięciami największego szczecińskiego klubu sportowego. W ramach projektu ma powstać strona internetowa, a także murale i tablice informacyjne w różnych punktach miasta. Wartość projektu to 845 tys. zł.

Czytaj też: Aleja Wojska Polskiego rozkopana. Co się dzieje na placu budowy w centrum Szczecina?

Pasy rowerowe na ul. Mickiewicza

Jednym z najbardziej rewolucyjnych projektów lokalnych, jest infrastuktura rowerowa na ul. Mickiewicza. Chociaż ścieżki rowerowe na tej ulicy istnieją od około 100 lat, od dawna pełnią one funkcję parkingów. W ramach projektu pod nazwą "Spójne trasy rowerowa dla Szczecina. Mickiewicza", na odcinku od Mostu Akademickiego do ul. Czorsztyńskiej mają powstać pasy rowerowe, które zapewnią bezpieczne poruszanie się jednośladem. Zyskają rowerzyści, stracą jednak kierowcy, którzy do dyspozycji będą mieli nie dwa, lecz jeden pas. Wszystko z powodu braku odpowiedniej ilości miejsca, które trzeba podzielić dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Projekt otrzymał 1660 głosów.

Rewitalizacja Wieży Quistorpa, oświetlony skwer na Turzynie, punkty elektroodpadów

Wśród lokalnych projektów, na uwagę zasługuje również kilka innych zwycięskich projektów. Dzięki SBO ma zostać przeprowadzona rewitalizacja Wieży Quistorpa w Lesie Arkońskim - ciekawego, jednak traktowanego bardzo po macoszemu przez władze miasta, szczecińskiego zabytku. Nie będzie to jednak odbudowa zabytkowej wieży, lecz zagospodarowanie terenu wokół jej pozostałości.

W ramach SBO, kontynuowana ma być również rewitalizacja skweru im. M. Doliwo-Dobrowolskiego na Turzynie, który również dzięki głosowaniu mieszkańców, stał się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji. Wtedy jednak zabrakło środków na jego oświetlenie. Teraz w końcu ma się to zmienić.

Dzięki SBO, na Turzynie i Gumieńcach pojawią się również Miejskie Punkty Elektroodpadów.

Z całą listą zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 można zapoznać się tutaj.

Czytaj też: Szczecinianie długo nie popływają. Floating Arena zamknięta co najmniej do lutego

Sonda
Głosowałeś na Szczeciński Budżet Obywatelski?
Teraz każdy może zostać Szefem Wszystkich Szefów! Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina odsłonięty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany