Do sklepu przez trawnik i po pasach prosto... w skarpę! Wyboista droga do sklepu IKEA w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Do sklepu przez trawnik i po pasach prosto... w skarpę! "Wyboista" droga do sklepu IKEA w Szczecinie

Do sklepu przez trawnik i po pasach prosto... w skarpę! "Wyboista" droga do IKEA w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-06-03 13:48

Pieszy w Szczecinie nie ma lekkiego życia. Można się o tym przekonać nie tylko w centrum miasta, ale także w wielu innych miejscach. Przykładem może być długo oczekiwany przez mieszkańców sklep sieci IKEA, do którego droga stanowi istny tor przeszkód. O ile zmotoryzowani mają komfortowy dojazd, osoby, które przychodzą tutaj piechotą lub przyjeżdżają komunikacją miejską, muszą przygotować się na liczne niedogodności.

To było wielkie wydarzenie, na które mieszkańcy Szczecina i regionu. Równo rok temu, a dokładniej 31 maja 2021 roku, po trwającej wiele miesięcy budowie, z wielką pompą otwarto sklep szwedzkiej sieci, w którym można zaopatrzyć się w meble, dodatki do domu czy zjeść "kultowe" klopsiki i hot-doga za 2 złote. Była niekończąca się kolejka klientów, przemówienia, przecięcie wstęgi z udziałem samego prezydenta miasta. IKEA w Szczecinie przestała być niespełnionym marzeniem i stała się faktem.

Po trawie, przez krzaczki...

Ze względu na lokalizację blisko centrum miasta i obok jednej z najbardziej uczęszczanej arterii, istniały obawy, że otwarcie sklepu spowoduje paraliż komunikacyjny. Na szczęście okazały się nietrafione. Korków nie ma, dojazd jest szybki i wygodny, miejsc na parkingach nie brakuje. Jednak nie wszyscy przyjeżdżają tutaj samochodem. Jest wielu klientów, którzy przychodzą po przysłowiowe "świeczki" i mogą dojść na piechotę z okolicznych osiedli lub dojechać autobusem, gdyż w okolicy znajdują się przystanki kilku linii. Jednak, gdy trzeba dojść do sklepu, pojawia się problem. Idąc od strony ulicy Mieszka I, piesi klienci mają do dyspozycji zaledwie jeden wąski chodnik, który prowadzi okrężną drogą. Korzystają więc z wydeptanej dzikiej ścieżki prowadzącej przez trawnik i rabatę z krzewami. Wiele osób idzie też po prostu na przełaj przez trawę, omijając mało praktyczny fragment chodnika.

Czytaj też: Przejście dla biegaczy w centrum Szczecina. Tu nigdy nie zdążysz na zielonym! [ZDJĘCIA, WIDEO]

"Wyboista" droga do sklepu IKEA w Szczecinie. Klienci nie mają lekko

Po pasach prosto... w skarpę!

Sporym zaskoczeniem jest przejście dla pieszych znajdujące się na parkingu przed sklepem szwedzkiej sieci. Idąc szerokim traktem pieszo-rowerowym, prowadzącym od wejścia do sklepu do ulicy Białowieskiej, docieramy do przejścia dla pieszych, które kończy się... na skarpie. Uniemożliwia to wygodną komunikację i zmusza klientów do poruszania się jezdnią razem z samochodami.

Czytaj też: Balkony z widokiem na... ścianę. Cała Polska śmieje się z osiedla w Szczecinie. Kto to wymyślił?! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Budowa-widmo

W związku z obawami przed paraliżem komunikacyjnym, miasto porozumiało się z właścicielem sklepu w sprawie przebudowy układu komunikacyjnego. Na ulicy Mieszka I miały powstać dodatkowe pasy prowadzące do sklepu. Prace rozpoczęły się tylko w jednym miejscu. Wprowadzono ograniczenie prędkości, rozkopano drogę dla rowerów, wycięto drzewa, które kolidowały z inwestycją... i nastała cisza. Od wielu miesięcy na placu budowy nic się nie dzieje.

- Zakres prac wynika z umowy drogowej, podpisanej przez NCT I Sp. z o.o. SKA i miastem Szczecin, a prace mają być realizowane w etapach zgodnie z zaleceniami Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, tak aby roboty drogowe były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców Szczecina - informuje Aneta Gil, Liderka ds. Komunikacji Zewnętrznej IKEA Retail Sp. z o.o. - Rozpoczęte w połowie października 2021 r. prace budowlane objęły m.in. wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu w ciągu ulicy Mieszka I, celem ograniczenia utrudnień dla mieszkańców wynikających z prowadzonej inwestycji.

Otoczenie wciąż wygląda na niedokończone i pozostawia wiele do życzenia. Kierowcy skarżą się na ograniczenie prędkości, rowerzyści na brak swobodnego przejazdu, a piesi na wąski chodnik. Wiele emocji wzbudziło również wycięcie trzech dorodnych drzew. W tej sprawie interweniowali nawet szczecińscy radni, jednak sytuacja nie uległa zmianie.

Czytaj też: Zbudowali chodnik "znikąd-donikąd"! Kuriozalna inwestycja w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Za układ drogowy oraz realizację inwestycji odpowiedzialne są spółki z grupy NCT. IKEA, która finansuje prace prowadzone przez NCT i podobnie jak mieszkańcy miasta oczekuje pomyślnego zakończenia prac budowlanych - dodaje Aneta Gil.

Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja wkrótce się rozwiąże, ekipy powrócą na plac budowy, a mieszkańcy nie będą mieć powodów do narzekania. O wszelkich, miejmy nadzieję, pozytywnych zmianach, będziemy informować na bieżąco.

Sonda
Kupujesz w IKEA?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany