Ekologiczny mural przy Rondzie Giedroycia w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Będą nie tylko zdobić. Na Pomorzu Zachodnim powstanie 7 nowych ekomurali

2022-01-17 9:23

Mają nie tylko zdobić puste ściany, ale także pochłaniać zanieczyszczenia. W tym roku na Pomorzu Zachodnim powstanie siedem ekologicznych murali, wykonanych specjalistycznymi farbami fotokatalitycznymi. Dwa z nich powstaną w Szczecinie, kolejne w innych miastach i miasteczkach regionu. Jeszcze w styczniu ma zostać ogłoszony konkurs na wykonawców ekologicznych wielkoformatowych dzieł.

Jeden taki mural potrafi pochłonąć tyle zanieczyszczeń, co średniej wielkości, zadrzewiony skwer. I chociaż nie jest w stanie w pełni zastąpić prawdziwej roślinności, jest pożytecznym narzędziem w walce z negatywnymi skutkami cywilizacji. Farby fotokatalityczne pochłaniają i neutralizują m.in. składniki spalin samochodowych czy dymu papierosowego.

W ubiegłym roku w Zachodniopomorskiem powstały dwa takie murale: w Szczecinie przy rondzie Giedroycia oraz w Szczecinku przy ul. Rzecznej. W tym roku planowanych jest siedem takich dzieł.

Czytaj też: Po ponad pół wieku wrócą tu pociągi? Są plany odbudowy linii ze Szczecina do Dobrej

"Już niedługo ogłosimy konkurs, który wyłoni najlepsze projekty kolejnych murali. Cel jest jeden – edukować w zakresie ekologii, która dziś nie jest tylko ochroną środowiska czy energetyką odnawialną ale dla wielu po prostu stylem życia!"

- informuje w mediach społecznościowych marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.

Ekologiczne murale mają powstać w Połczynie-Zdroju, Wałczu, Stargardzie, Policach, Goleniowie i aż dwa w Szczecinie, które ozdobią nową siedzibę urzędu marszałkowskiego w dawnej przychodni przy ul. Piłsudskiego.

"Chcemy, by Pomorze Zachodnie utrzymało rolę zielonego lidera w Polsce i mogło w przyszłości aspirować do bycia liderem ekologicznym w Europie"

- dodaje Olgierd Geblewicz.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...
Ekologiczny mural w Szczecinie. Czy zastąpi 200 drzew?
Nasi Partnerzy polecają