Zabytkowa podstacja na Wyspie Jaskółczej

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Blisko 100-letni budynek wkrótce ma odzyskać dawny blask

Czy tym razem się uda?

Architektoniczna perełka z drugą szansą na renowację. Kto wyremontuje zabytkową podstację na Wyspie Jaskółczej w Szczecinie?

2022-09-08 8:40

To już drugie podejście do remontu zabytkowego budynku na Wyspie Jaskółczej w Szczecinie. Jest on nie tylko piękny, ale pełni bardzo ważną rolę w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Podstacja prostownikowa wymaga jednak gruntownej i niestety bardzo drogiej modernizacji. Pierwszy przetarg się nie udał z powodu zbyt wysokich cen oferowanych przez potencjalnych wykonawców. Jest jednak szansa, że inwestycja dojdzie do skutku.

Szczecinianie kojarzą to miejsce przede wszystkim z poprzemysłowymi budynkami zbudowanymi nad brzegiem Odry, czyli tzw. "szczecińską Wenecją". Na szczególną uwagę zasługuje również inny obiekt, który znajduje się tuż obok, na Wyspie Jaskółczej. Po przejściu przez urokliwy zabytkowy most, po lewej stronie naszym oczom ukazuje się nieco zaniedbany, ale wyjątkowo piękny budynek podstacji prostownikowej, służącej do zasilania tramwajowej sieci trakcyjnej. Ukryty wśród drzew, stuletni budynek pełni więc bardzo ważną funkcję w szczecińskiej komunikacji miejskiej.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Pełni ważną funkcję i jest cennym szczecińskim zabytkiem. Wkrótce odzyska dawny blask

Niestety ze względu na zły stan techniczny, zabytkowy obiekt wymaga gruntownej modernizacji. To ma nastąpić już niebawem, w ramach przebudowy sieci tramwajowej w tej części Szczecina. Kilka miesięcy temu miasto ogłosiło przetarg na przebudowę zabytkowej podstacji.

Zgłosiły się dwie firmy chętne do wykonania inwestycji. Ich oferty jednak okazały się znacznie droższe od zakładanego budżetu w kwocie niespełna 9 milionów złotych. Wykonawcy wycenili swoje usługi na 12 i 13,5 miliona złotych. Przetarg nie został rozstrzygnięty.

Czytaj też: Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z opuszczonym zabytkiem na Pomorzanach? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ogłaszając drugi przetarg, spółka Tramwaje Szczecińskie zwiększyła budżet na inwestycję do ponad 11,6 mln zł. Podobnie jak za pierwszym razem, zgłosiły się dwie chętne firmy. Jedna z ofert znacznie przekracza tę kwotę (prawie 14,9 mln zł), natomiast druga mieści się w zakładanym budżecie.

Obecnie trwa analiza dokumentów złożonych przez zainteresowane podmioty.

Budynek podstacji z 1925 r. jest wpisany do rejestru zabytków i musi zostać zmodernizowany zgodnie z zaleceniami konserwatora. Odnowiona fasada ma zyskać iluminację, która uwydatni walory architektoniczne budynku. Wymieniona ma zostać także blisko 40-letnia instalacja elektryczna i urządzenia we wnętrzach obiektu.

Poza zabytkową podstacją, na Wyspie Jaskółczej znajduje się jeszcze jeden budynek. Obecnie pełni on przede wszystkim funkcje biurowe i gospodarcze. Kilka lat temu pojawił się pomysł, by przeznaczyć go na cele kulturalne. Koncepcję zagospodarowania Wyspy Jaskółczej i jej najbliższego otoczenia zaprezentowała Trafostacja Sztuki. Niestety te plany nigdy nie doczekały się realizacji.

Czytaj też: Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu. Skarb krył się kilkadziesiąt centymetrów pod brukiem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Nasi Partnerzy polecają