Szczecinianie kojarzą to miejsce przede wszystkim z poprzemysłowymi budynkami zbudowanymi nad brzegiem Odry, czyli tzw. "szczecińską Wenecją". Na szczególną uwagę zasługuje również inny obiekt, który znajduje się tuż obok, na Wyspie Jaskółczej. Po przejściu przez urokliwy zabytkowy most, po lewej stronie naszym oczom ukazuje się nieco zaniedbany, ale wyjątkowo piękny budynek podstacji prostownikowej, służącej do zasilania tramwajowej sieci trakcyjnej. Ukryty wśród drzew, stuletni budynek pełni więc bardzo ważną funkcję w szczecińskiej komunikacji miejskiej.
Niestety ze względu na zły stan techniczny, zabytkowy obiekt wymaga gruntownej modernizacji. To ma nastąpić już niebawem, w ramach przebudowy sieci tramwajowej w tej części Szczecina. Kilka miesięcy temu miasto ogłosiło przetarg na przebudowę zabytkowej podstacji. Zgłosiły się dwie firmy chętne do wykonania inwestycji. Ich oferty jednak okazały się znacznie droższe od zakładanego budżetu w kwocie niespełna 9 milionów złotych. Firma MTM IDEA z Tczewa wyceniła swoje usługi na prawie 13,5 mln zł, natomiast Konsorcjum PUE „IREL” z Klinisk - prawie 12 milionów złotych. Obecnie trwa analiza dokumentów i możliwości finansowych miasta.
Rozwiąż QUIZ: To właśnie tutaj jest Twoje miejsce! Sprawdź, w jakiej części Szczecina powinieneś zamieszkać
Budynek podstacji z 1925 r. jest wpisany do rejestru zabytków i musi zostać zmodernizowany zgodnie z zaleceniami konserwatora. Odnowiona fasada ma zyskać iluminację, która uwydatni walory architektoniczne budynku. Wymieniona ma zostać także blisko 40-letnia instalacja elektryczna i urządzenia we wnętrzach obiektu.
Poza zabytkową podstacją, na Wyspie Jaskółczej znajduje się jeszcze jeden budynek. Obecnie pełni on przede wszystkim funkcje biurowe i gospodarcze. Kilka lat temu pojawił się pomysł, by przeznaczyć go na cele kulturalne. Koncepcję zagospodarowania Wyspy Jaskółczej i jej najbliższego otoczenia zaprezentowała Trafostacja Sztuki. Niestety te plany nigdy nie doczekały się realizacji.
Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!