Zima w Szczecinie. Leśnicy ruszyli na pomoc ptakom [ZDJĘCIA]

2021-02-16 12:40

Zima to trudny czas dla ptaków. Na szczęście, dzięki pomocy ludzi, w tych miejscach mogą najeść się bezpiecznego pożywienia aż do woli. Serwowane są nasiona słonecznika czy niesolony boczek. Mowa o lokalizacjach, gdzie leśnicy ustawili karmniki dla ptaków. W ślad za nimi poszli także mieszkańcy, którzy z radością odebrali ponad 300 karmników i również dokarmiają małe stworzenia.

Ptasie stołówki

Od początku zimy pracownicy lasów miejskich Zakładu Usług Komunalnych zakupili i wykorzystali ponad 100 kilogramów pożywienia dla ptaków. Przygotowali również trzy bazy, nazwane ptasimi stołówkami, w których ustawili karmniki. Teraz każdego dnia uzupełniają w nich pożywienie i obserwują, jak do nasion czy słoniny ustawiają się prawdziwe kolejki.

Zobacz też: Internauci wybrali najbardziej romantyczne miejsce na Pomorzu Zachodnim. Stawa Młyny doceniony po raz kolejny

- Ptasie stołówki znalazły się przy wydziale lasów miejskich na ulicy Miodowej, nad jeziorem Głębokim oraz w Dąbiu – również przy leśniczówce - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - W każdej z tych lokalizacji możemy zobaczyć kilka karmników, a w nich starannie dobrane nasiona. Dodatkowo, tuż obok, wieszana jest niesolona słonina.

Szczecinianie dbają o ptaki

Dokarmianie ptaków stało się w ostatnich latach niezwykle popularną czynnością. Bez wątpienia przyczyniła się do tego akcja „Szczecin dokarmia ptaki”, w ramach której, w ciągu dwóch ostatnich lat, mieszkańcy otrzymali w prezencie ponad 300 karmników. Znalazły się również na terenie niemal wszystkich szkół podstawowych oraz przedszkoli. Wcześniej wyprodukowali je sami leśnicy, a przy okazji rozdawania, organizowali z uczniami lekcje z zakresu ekologii. Najmłodsi dowiadywali się na nich dlaczego ptaków nie można dokarmiać chlebem, że to im szkodzi, a nie pomaga. Mianowicie, w ten sposób mocno obciążany jest ich układ pokarmowy, co przysparza mnóstwo cierpienia.

Każdego roku przybywa także budek lęgowych dla ptaków. Obecnie jest ich już ponad 700 sztuk w różnych punktach naszego miasta, głównie leśnych. Wszystkie z nich są stale doglądane i w ramach potrzeby serwisowane. Także w najbliższych miesiącach zamontowane zostaną kolejne.

Zobacz też: NIECODZIENNY widok w Szczecinie. SETKI kormoranów na Odrze skutej lodem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Dokarmiasz ptaki zimą?
Szczecin: Setki kormoranów na Odrze skutej lodem