Całkowity zakaz jazdy nocą to nie wszystko

i

Autor: Michael_Luenen, tookapic / CC0 / pixabay.com Całkowity zakaz jazdy nocą to nie wszystko

Kontrowersyjne plany UE

Zakaz jazdy nocą to nie wszystko. Nowe przepisy wchodzą w życie już od 1.01.2024

2023-12-04 17:10

Ta informacja z pewnością nie spodoba się części kierowców. Unia Europejska zamierza wprowadzić zmiany w przepisach, które będą zakazywać jazdy samochodem w nocy. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy zaczną już obowiązywać 1 stycznia 2024. Kogo będzie dotyczyć zakaz?

Unia Europejska chce zwiększyć bezpieczeństwo na drogach

Nowe unijne przepisy podyktowane są bezpieczeństwem ruchu drogowego. Chodzi o ambitny cel zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych. Obecnie jest ich około 20 tysięcy rocznie, a docelowo, w 2050 roku ta liczba ma spaść do zera. Niedawno pisaliśmy o planach obowiązkowych badań dla kierowców powyżej 65. roku życia. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku, seniorzy mogą liczyć się nawet z utratą prawa jazdy. Tym razem przepisy mają dotyczyć młodych kierowców.

"Świeżo upieczeni" kierowcy nie mogliby mianowicie poruszać się samochodami nocą, czyli w godzinach 0:00 - 6:00. Ma to na celu m.in. zmniejszenie liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. To jednak nie jedyny zakaz, który dotyczyłby kierujących z małym doświadczeniem. Nie będą oni mogli jeździć SUV-ami, a samochód którym będą się poruszać, nie będzie mógł ważyć więcej niż 1,8 tony.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w Niemczech

Kontrowersyjne przepisy nie obejmą od razu wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Decyzja o ich wprowadzeniu i ujednoliceniu na terenie całej wspólnoty ma zapaść dopiero w przyszłym roku. Są jednak kraje, które już wprowadzają bardziej rygorystyczne przepisy. Tak jest np. w Niemczech, gdzie od 1 stycznia ma obowiązywać nowe, bardziej zaostrzone prawo. Jak informuje inside-digital.de, osoby które zdobędą prawo jazdy w 2024 roku, otrzymają kategorię B+, co będzie oznaczało, że nie będą mogły jeździć nocą, kierować SUV-ami, a także przekraczać prędkości 110 km/h. Wywołało to wiele kontrowersji i głosów sprzeciwu.

Przypomnijmy, w Niemczech obowiązuje już zakaz jazdy nocą. Dotyczy on jednak tylko kierowców ciężarówek.

QUIZ. Polska czy Niemcy?

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od czegoś łatwego. W jakim kraju zostało zrobione to zdjęcie?
QUIZ. Polska czy Niemcy
Tak Polacy omijają zakaz handlu. Korzystają na tym Niemcy
Listen on Spreaker.