Zagrożenie powodziowe w Zachodniopomorskiem. Lista zakazów się wydłuża

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zagrożenie powodziowe w Zachodniopomorskiem. Lista zakazów się wydłuża

Ważne informacje

Zagrożenie powodziowe w Zachodniopomorskiem. Lista zakazów się wydłuża

2024-09-27 13:44

W związku z zagrożeniem powodziowym, w województwie zachodniopomorskim już od kilku dni obowiązuje zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe i zakaz lotów dronami w rejonie Odry. Wstrzymana jest również żegluga. Fala powodziowa, która spustoszyła wiele terenów na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, dotarła już na Pomorze Zachodnie. Wprawdzie ryzyko powodzi jest mniejsze, jednak woda niesie ze sobą inne zagrożenia, dlatego wojewoda zachodniopomorski wprowadził kolejne ograniczenia, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Zakaz korzystania z Odry

Fala powodziowa niesie za sobą liczne zagrożenia, w tym bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Wojewoda zachodniopomorski wprowadził w związku z tym zakaz korzystania z wód rzeki Odry na terenie województwa.

Pod pojęciem korzystania z wód rozumie się w szczególności:

  • spożywanie wody,
  • wchodzenie do wody,
  • kąpiele,
  • spożywanie ryb,
  • pojenie zwierząt gospodarskich i domowych,
  • używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie

oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodą.

Zakazem objęte są wody Odry, w tym Odry Wschodniej i Odry Zachodniej wraz z łączącymi kanałami oraz wodami Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego w graniach państwa, a także wszystkimi innymi zbiornikami wodnymi przez które Odra przepływa, na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do wejścia do kanału Piastowskiego - informuje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych infrastruktury przeciwpowodziowej i żeglugi.

Zakaz wprowadzono 27 września i obowiązuje on do 15 października 2024 r. Z pełną treścią rozporządzenia wojewody można zapoznać się tutaj.

Jak informuje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, w ciągu ostatniej doby wzrósł poziom Odry na południu województwa. W Gozdowicach stan alarmowy o godz. 7:00 przekroczony był o 34 cm, a w Bielinku o 13 cm. W pozostałych miejscach Odry i Zalewu Szczecińskiego sytuacja nie zmieniła się.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gmin Boleszkowice i Cedynia, a pogotowie przeciwpowodziowe w Miszkowicach i Chojnie.

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Tak pomaga sobie lokalna społeczność w Kłodzku