Gryfino: Policjant z drogówki ZGUBIŁ służbowy notatnik! W nim adresy i numery PESEL

2020-06-23 13:12 gk
Policja radiowóz
Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe

W Komendzie Powiatowej Policji w Gryfinie doszło do naruszenia ochrony danych osobowych. Funkcjonariusz drogówki zgubił notatnik z informacjami na temat legitymowanych osób. Wyciekły m.in. numery PESEL, adresy, serie i numery dowodów osobistych, praw jazdy i numery rejestracyjne pojazdów. Osoby, których dane trafiły w niepowołane ręce, mogą paść ofiarą przestępstw. Warto więc się odpowiednio zabezpieczyć, by nagle się nie okazało, że ktoś w naszym imieniu chce np. wziąć pożyczkę-chwilówkę.

Czyje dane osobowe wyciekły?

Wyciekły dane takie jak PESEL, adres zamieszkania, seria i numer dowodu osobistego, prawa jazdy, nr rejestracyjny kierowanego pojazdu, informacja o sposobie zakończenia interwencji, w tym ewentualne informacje o mandatach karnych i punktach karnych osób, które w okresie od 27 kwietnia do 14 czerwca 2020 roku były legitymowane podczas kontroli drogowej lub czynności na miejscu zdarzenia drogowego przez funkcjonariuszy Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie - informuje policja.

W przypadku naruszenia ochrony danych osobowych konsekwencje mogą być bardzo poważne. To między innymi: utrata kontroli nad własnymi danymi osobowymi, kradzież lub sfałszowanie tożsamości, naruszenie dobrego imienia. Może to np. skutkować próbami otrzymania kredytu w instytucjach pozabankowych czy uzyskania dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, przysługującej osobie, której dane naruszono.

Jak chronić się przed wykorzystaniem danych?

Aby zapobiec ewentualnym próbom wykorzystania danych osobowych można podjąć środki zaradcze w postaci np. założenia konta w Biurze Informacji Kredytowej oraz aktywowanie funkcji alert BIK, która poinformuje SMS-em o próbie uzyskania kredytu. Inną instytucją, weryfikującą dane osobowe jest Krajowy Rejestr Długów, który na stronie www.konsument.krd.pl umożliwia wszystkim konsumentom bezpłatne założenie konta. Dzięki temu mogą oni sprawdzić czy jakiś podmiot złożył zapytanie dotyczące ich osoby oraz jakie informacje zostały udzielone. Strona wprowadza możliwość powiadomienia SMS-em lub e-mailem w sytuacji, gdy ktoś spyta o historię kredytową bez naszego pozwolenia. Daje to możliwość szybkiej reakcji – skontaktowania się z firmą, która pobrała raport lub z policją - w celu zgłoszenia podejrzenia przestępstwa.

O zdarzeniu został poinformowany Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a w gryfińskiej komendzie, w której doszło do wycieku danych, trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia zdarzenia i wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec osób, które dopuściły do utraty poufności danych osobowych. Jednocześnie policja przeprasza za zaistniałą sytuację.

Więcej informacji można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej KPP w Gryfinie.

Super Raport 19 VI (goście: Dziambor, Cimoszewicz)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE