Uchodźcy z Ukrainy mogą już otrzymać PESEL. Kolejka przed urzędem miejskim w Koszalinie

i

Autor: Domin Uchodźcy z Ukrainy mogą już otrzymać PESEL. Kolejka przed urzędem miejskim w Koszalinie

Zachodniopomorskie: Uchodźcy mogą już otrzymać PESEL. Od rana przed urzędami ustawiały się kolejki

W środę, 16 marca, od samego rana przed urzędami ustawiały się kolejki uchodźców z Ukrainy. Wszystko w związku z możliwością otrzymania polskiego numeru PESEL, który jest niezbędny, by podjąć pracę w Polsce lub skorzystać z opieki zdrowotnej.

Obywatele Ukrainy, którzy chcą otrzymać numer PESEL, muszą wypełnić specjalny wniosek i dołączyć zdjęcie. W wypełnieniu formularzy pomagają uchodźcom wolontariusze, którzy posługują się językiem ukraińskim lub rosyjskim.

- Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy trzeba złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy, w postaci papierowej, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę albo przez pracownika urzędu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę - tłumaczy Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu. - Podczas składania wniosku pobiera się od osoby, której dotyczy wniosek odciski palców, na potrzeby dokumentu biometrycznego. Nie dotyczy to dzieci poniżej 12 roku życia i osób od których fizycznie jest to niemożliwe. Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL należy okazać: dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem, umożliwiający ustalenie tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18. roku życia – także dokument potwierdzający urodzenie. Co ważne, może być to także dokument unieważniony.

Czytaj też: Jedni pomagają, inni... naciągają. Czy uchodźcy z Ukrainy w Szczecinie mogą czuć się bezpiecznie?

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się w środę o godz. 7:30. Już od wczesnych godzin porannych przed urzędem miasta w Szczecinie ustawiała się długa kolejka, sięgająca Jasnych Błoni. W nieco krótszej kolejce stali ubiegający się o PESEL obywatele Ukrainy w Koszalinie. O godz. 7:15 wszyscy zostali wpuszczeni do urzędu.

Cała procedura nadania numeru PESEL trwa około pół godziny. Po rejestracji każda osoba otrzymuje:

  • mobilny dokument tożsamości dla obywatela Ukrainy,
  • papierowe powiadomienie o nadaniu numeru PESEL,
  • dostęp do profilu zaufanego, dzięki któremu wiele spraw urzędowych można załatwić przez Internet.

Żeby uniknąć kolejek, uchodźcy mogą odwiedzić urzędy w kolejnych dniach, gdy ruch będzie odbywał się już bardziej płynnie.

- Jeśli możecie, rozważcie proszę czy Wasze wizyty muszą się odbyć w najbliższych dniach - apeluje prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Myślę, że może oszczędzić to sporo nerwów i czasu.

Żeby ułatwić wszelkie formalności związane z nadaniem numeru PESEL, w najbliższych dniach planowane jest także uruchomienie punktów mobilnych.

Czytaj też: Gdy zdejmie mundur, szyje wyprawki dla niemowlaków. Policjantka z Wałcza wspiera Ukrainę [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?
Wielkie i małe gesty. Szczecin solidarny z Ukrainą
Nasi Partnerzy polecają