Zachodnie Obejście Drogowe Szczecina. Miał być przetarg na budowę, jest zmiana formuły

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zachodnie Obejście Drogowe Szczecina. Miał być przetarg na budowę, jest zmiana formuły

Zachodnie Obejście Drogowe Szczecina. Miał być przetarg na budowę, jest zmiana formuły

2021-11-24 10:31

To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych dla Szczecina i regionu. Kilka miesięcy temu rząd obiecywał, że przetarg na realizację Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina wraz z tunelem pod Odrą, który połączy Police i Świętą, zostanie ogłoszony w połowie 2021 roku. Przetarg się nie odbył, za to zmieniła się formuła działań związanych z inwestycją. Będzie przetarg, jednak nie na budowę w formule "zaprojektuj i zbuduj", lecz na sam projekt. Co do samej budowy obwodnicy, termin wciąż pozostaje wielką niewiadomą.

W tym tygodniu przedstawione zostały nowe założenia w zakresie budowy obejścia zachodniego. Zmienia się formuła realizacji inwestycji. Do tej pory zadanie miało być realizowane w formule "zaprojektuj i zbuduj", jednak według najnowszych planów, najpierw ma zostać przygotowany projekt, a dopiero po jego opracowaniu ma odbyć się przetarg na prace budowlane. Oznacza to, że tak naprawdę nie wiadomo, kiedy inwestycja doczeka się realizacji.

Do sprawy odniósł się szczeciński magistrat.

"W opinii Miasta, pomimo przedstawienia planów co do najbliższych działań, należy mieć świadomość, że realizacja inwestycji wciąż obarczona jest ryzykiem. Przygotowanie projektu nie jest tożsame z ogłoszeniem przetargu na roboty budowlane choć i ten na dokumentację projektową nie wiadomo kiedy zostanie ogłoszony. Pod znakiem zapytania wciąż pozostają kwestie dot. terminów realizacji jak i samego finansowania zadania. Zwłaszcza w ostatnim aspekcie, wciąż brakuje zabezpieczenia konkretnych kwot w dokumentach budżetowych państwa"

- czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Czytaj też: Powstrzymał pijanego kierowcę, zapłacił za to zdrowiem. Bohaterski Kuba ze Szczecina otrzymał specjalną rentę

Miasto podkreśla, że w dalszym ciągu oczekuje od strony rządowej podjęcia konkretnych działań w postaci jak najszybszego ogłoszenia przetargu, choć będzie to tylko projekt inwestycji. Jak podkreślają przedstawiciele urzędu miasta, Szczecin prowadzi działania związane z infrastrukturą drogową, które umożliwią połączenie z przyszłą obwodnicą.

"To aktualizacja projektu trzeciego etapu Trasy Północnej, zrealizowany Węzeł Głębokie, włączenie obwodnicy Przecławia w układ drogowy ronda Hakena, modernizacja ul. Modrej i Koralowej, czy działania w zakresie nowego przebiegu drogi krajowej nr 10 i współpraca Miasta z GDDKiA w tym zakresie. To także współpraca z Gminą Dobra przy budowie nowej drogi od Wołczkowa do ul. Szafera oraz współpraca z Powiatem Polickim w zakresie modernizacji ul. Przęsocińskiej (odcinek szczeciński już zrealizowany)"

- informuje magistrat.

Czytaj też: Na szczecińskim Podzamczu nie zostawisz już auta za darmo. Czy to definitywny koniec parkingowej samowolki?

Sonda
Czy Zachodnie Obejście Drogowe Szczecina to potrzebna inwestycja?
Ten widok wkrótce przejdzie do historii. "Torowa rewolucja" rusza na Pomorzanach i w centrum Szczecina
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany