"Yellow boxy" wrócą na ulice Szczecina. Będą... niebieskie!

Yellow box na skrzyżowaniu ulic Matejki i Bazarowej w Szczecinie
Autor: Grzegorz Kluczyński

Po raz pierwszy pojawiły się w Szczecinie rok temu i spotkały się z pozytywną reakcją. "Yellow boxy", czyli rozwiązanie stosowane m.in. w Londynie, powrócą, jednak w nieco zmienionej formie. Będą... niebieskie.

Angielska nazwa "yellow box" odnosi się do wyznaczonego na środku skrzyżowaniu pola, pomalowanego w żółte pasy tworzące kratę, na którenie można wjeżdżać, jeśli nie ma się możliwości jego opuszczenia, czyli wyjechania ze skrzyżowania. Rozwiązanie to z powodzeniem funkcjonuje w wielu miastach Europy, na skrzyżowaniach dróg głównych z podporządkowanymi.

W Szczecinie "yellow boxy" zostały wprowadzone w ramach testów, latem ubiegłego roku, na pięciu skrzyżowaniach. Po trzech miesiącach oznakowanie usunięto.

- Rolą yellow boxów jest przypomnienie kierowcom o braku możliwości postoju w obrębie skrzyżowania i oznaczenie tych miejsc, w których pozostanie może doprowadzić do zablokowania ruchu, z czym na ulicach Szczecina mamy często do czynienia – wyjaśnia Marcin Charęza, kierownik Referatu ds. Organizacji Ruchu w Urzędzie Miasta. – Zastosowanie tego rozwiązania okazało się dużym sukcesem, otrzymywaliśmy od kierowców wiele pozytywnych komentarzy, a także próśb i wniosków o kolejne yellow boxy w różnych miejscach.

Zgodnie z zapowiedziami, na podstawie ubiegłorocznych testów, w Referacie ds. Organizacji Ruchu UM powstał również specjalny raport dotyczący funkcjonowania yellow boxów w Szczecinie, który w ubiegłym miesiącu został przesłany do Ministerstwa Infrastruktury. Czytamy w nim m.in.: "Na skrzyżowaniach na których wprowadzono system yellow box, już po paru dniach można było zaobserwować znaczące poprawy przepustowości w szczególności znaczącego zmniejszenia się kierujących zatrzymujących swoje pojazdy na tarczy skrzyżowania."

W związku z tym podjęto decyzję o przywróceniu oznakowania, które będzie nawiązywać w całości do yellow boxów. Różnica będzie jednak polegać na tym, że naniesione kratownice będą koloru niebieskiego. Zmiana koloru związana jest z tym, że kolor żółty jest stosowany dla oznakowania czasowej organizacji ruchu. Natomiast niebieski jest kolorem neutralnym, który występuje już na ulicach Szczecina w postaci przystanków tramwajowych czy miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

Gdzie pojawią się "blue boxy"?

W miejscach, w których pojawi się nowe oznakowanie, prowadzona będzie kampania informacyjna. Przedstawiciele urzędu miasta, ZDiTM oraz policji rozdadzą kierowcom półtora tysiąca ulotek, odblasków i zapachów samochodowych.

Można się spodziewać, że w przyszłości blue boxy będą się pojawiać na kolejnych, wybranych skrzyżowaniach. Zastosowanie ich ma jednak przede wszystkim charakter informacyjny i edukacyjny - mają one utrwalać pozytywne nawyki, które kierowcy będą stosować również na skrzyżowaniach pozbawionych tego typu oznakowania.

Zmień piec. "Będzie dobrze" Adama Federa - odc. 96
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE