Wymieniłeś opony? Sprawdź czy nie są wadliwe

i

Autor: HutchRock / CC0 / pixabay.com Wymieniłeś opony? Sprawdź czy nie są wadliwe

Wymieniłeś opony na zimowe? Sprawdź czy nie trafiłeś na wadliwą serię!

2017-11-09 12:57

Trwa sezon na wymianę opon. Część kierowców korzysta z tych, które oferują warsztaty samochodowe, czasem jednak klienci kupują je samodzielnie w szczecińskich sklepach motoryzacyjnych, w hipermarketach lub za pośrednictwem sklepów internetowych. Jeśli zakupiliście ostatnio opony zimowe, sprawdźcie czy nie trafiliście na wadliwą serię!

Producent opon, firma Goodyear, powiadomiła Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre opony zimowe wyprodukowane przez fabrykę w Dębicy mogą posiadać wadę. Sprawa dotyczy opon 185/60R14 82T Dębica Frigo 2 M+S, wyprodukowanych w okresie od 34 do 37 tygodnia 2017 r. Opony mogą posiadać uszkodzenia w obrębie stopki.

Z upływem czasu ciśnienie w uszkodzonej oponie może się zmniejszać. Uszkodzenie nie jest widoczne bez zdjęcia opony z obręczy. Opony podlegające wycofaniu można zidentyfikować za pomocą numeru DOT A5F8MN1R3417, A5F8MN1R3517, A5F8MN1R3617 lub A5F8MN1R3717, który znajduje się na ścianie bocznej opony. W przypadku, gdy okaże się, że zakupiliśmy wadliwy produkt, należy skontaktować się z producentem w celu rozpoczęcia postępowania reklamacyjnego.

Przeczytaj również: Ukradł samochód... i trafił na kontrolę graniczną

W ogłoszeniu opublikowanym przez UOKiK czytamy:

"Informacji związanych z kampanią udziela Firma Oponiarska Dębica S.A. (tel. 14 680 18 88, e-mail: obsluga_gwarancyjna@goodyear.com).

UOKiK nie jest właściwy do informowania konsumentów odnośnie szczegółów akcji ogłaszanych i prowadzonych przez przedsiębiorców.

Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2015 r., poz. 322, ze zm.).

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł."

Przeczytaj również: Ponad 70 lat temu była tu wielka fabryka benzyny syntetycznej. Jej pozostałości robią wrażenie! [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]