Wyjątkowy żaglowiec odwiedzi Szczecin. ORP Iskra kolejną gwiazdą Żagli 2022

i

Autor: mat. prasowe Wyjątkowy żaglowiec odwiedzi Szczecin. ORP Iskra kolejną gwiazdą "Żagli 2022"

Żagle 2022

Wyjątkowy żaglowiec odwiedzi Szczecin. ORP Iskra kolejną gwiazdą "Żagli 2022"

2022-07-25 10:08

To pierwszy okręt pod polską banderą, który okrążył kulę ziemską. Wkrótce będzie można zobaczyć go w Szczecinie. ORP Iskra to kolejna jednostka, która będzie gwiazdą "Żagli 2022", do których pozostał niespełna miesiąc. Przypomnijmy, największa żeglarska impreza w tym roku odbędzie się w sierpniu w Szczecinie.

"Żagle 2022" to trzydniowe wydarzenie, które łączy w sobie tradycje żeglarskie, duże wydarzenia plenerowe, regaty, koncerty i dobrą kuchnie ponownie. Od 19 do 21 sierpnia dwa brzegi Odry wypełnią się żaglowcami oraz atrakcjami dla każdego. Będzie żeglarsko, kolorowo, muzycznie i wesoło. Trwają intensywne przygotowania do tego wyjątkowego żeglarskiego święta.

ORP Iskra jest kolejną, po niemieckim trójmasztowcu "Gorch Fock" wyjątkową jednostką, która odwiedzi Szczecin podczas "Żagli 2022". To szkolna barkentyna Marynarki Wojennej to pierwszy okręt pod polską banderą, który opłynął świat. Wybudowany został w 1982 w Gdyni. Ma niecałe 50 metrów długości.

W Święto Niepodległości, 11 listopada 1981 roku uroczyście położono stępkę, a po czterech miesiącach – 6 marca 1982 roku – odbyło się wodowanie. Tempo było iście ekspresowe, a trzeba pamiętać, że równolegle gdańscy stoczniowcy budowali także fregatę Dar Młodzieży. Pierwsze podniesienie bandery na nowym szkolnym żaglowcu Marynarki Wojennej miało miejsce 11 sierpnia 1982 roku. Okręt przejął nazwę Iskra od poprzednika – sędziwego szkunera ORP Iskra, który został wycofany ze służby w 1977 roku.

Czytaj też: Okręty NATO z wizytą w Szczecinie. Ogromne kolejki chętnych do zwiedzania [ZDJĘCIA, WIDEO]

W latach 1995-96 jednostka, jako pierwszy okręt Marynarki Wojennej RP, okrążyła świat. Pretekstem do okołoziemskiej podróży był zlot Sail Indonesia, organizowany z okazji 50. rocznicy indonezyjskiej niepodległości. Rejs rozpoczął się 18 kwietnia 1995 roku w Gdyni. Opuszczający Polskę na 10 miesięcy okręt żegnały tłumy – rodziny, znajomi, ludzie morza oraz kompania reprezentacyjna z orkiestrą. Przybył nawet prezydent RP Lech Wałęsa, który osobiście oddał ostatnią cumę – szpring rufowy.

W Wigilię 1995 roku Iskra – na Atlantyku, na wysokości Brazylii – zamknęła wielki krąg. Opłynięcie świata zajęło jej 158 dni. Do portu macierzystego żaglowiec wrócił 10 lutego 1996 roku, w 70. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich. Powitanie w zaśnieżonym basenie Prezydenta odbyło się przy siarczystym mrozie. Na maszcie jednostki powiewał długi, ponad 37-metrowy wimpel, symbolizujący pokonane 37 739,9 mil morskich, a pod bukszprytem zwisały obfite białe wąsy lodowych sopli.

W wyprawie, która wpisała się do annałów polskiego żeglarstwa, wzięło udział 59 osób, w tym 34 praktykantów – podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Okręt po drodze zawijał do: Santa Cruz de Tenerife (Hiszpania), Porto Grande (Wyspy Zielonego Przylądka), Rio de Janeiro (Brazylia), Kapsztadu (RPA), Port Louis (Mauritius), Dżakarty (Indonezja), Ujung Pandang (Indonezja), Port Darwin (Australia), Fremantle (Australia), Melbourne (Australia), Hobart (Australia), Sydney (Australia), Wellington (Nowa Zelandia), Ushuaia (Argentyna), Stanley (Falklandy / Wielka Brytania), Buenos Aires (Argentyna), Recife (Brazylia), Ponta Delgada (Portugalia) oraz Portsmouth (Wielka Brytania).

Zanim ORP Iskra zacumuje przy szczecińskim nabrzeżu, można go zwiedzić bez wychodzenia z domu i wybrać się na wirtualny statek po jego pokładzie.

Czytaj też: Żagle 2022 w Szczecinie. Żaglowce, muzyka i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin

Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznej edycji "Żagli" w Szczecinie!

Sonda
Czy Szczecin jest prawdziwie "morskim" miastem?
"Żagle 2021" w Szczecinie na półmetku. Tłumy nad Odrą