Żaglowiec Gorch Fock przypłynie do Szczecina

i

Autor: mat. prasowe Żaglowiec Gorch Fock przypłynie do Szczecina

To będzie największa gwiazda "Żagli 2022". Wyjątkowy żaglowiec po raz pierwszy zawinie do Szczecina

2022-07-13 13:52

Ma prawie 90 metrów długości, jego zanurzenie wynosi ponad 5 metrów. Niemiecki trójmasztowiec Gorch Fock będzie największą gwiazdą tegorocznej edycji "Żagli", czyli ogromnego plenerowego wydarzenia, które odbędzie się w Szczecinie już w sierpniu.

Gorch Fock jest drugim okrętem noszącym tę nazwę i piątym okrętem tej klasy. Jego cztery siostrzane okręty, zbudowane w tej samej stoczni przed II wojną światową, są nadal aktywne w służbie w różnych krajach, gdzie są używane jako okręty szkoleniowe dla kadetów marynarki wojennej.

Okręt szkoleniowy, które przypłynie do Szczecina, został zbudowany w 1958 roku w Hamburgu w stoczni BLOHM & VOSS. Ponad 300 ton balastu w kadłubie czyni go niezwykle stabilnym. 23 żagle i większość olinowania biegowego są wykonane z syntetyków. Statek ma pomocniczy silnik, który pomaga mu przemieszczać się na spokojniejszych wodach.

Trójmasztowiec został nazwany na cześć Johanna Kinau, znanego pod pseudonimem "Gorch Fock". Johann urodził się w 1880 roku w Hamburgu-Finkenwerder jako syn rybaka głębinowego. Zginął w bitwie jutlandzkiej 31 maja 1916 roku na pokładzie krążownika Wiesbaden.

Czytaj też: Żagle 2022 w Szczecinie. Żaglowce, muzyka i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin

Misją żaglowca Gorch Fock jest bycie szkolnym okrętem Niemieckiej Marynarki Wojennej. Oficerowie i kandydaci na podoficerów przechodzą tutaj szkolenie praktyczne i teoretyczne, które jest dla nich bardzo przydatne w późniejszym okresie floty. Od 1960 roku Gorch Fock regularnie uczestniczy w dużych międzynarodowych imprezach żeglarskich i regatach i zawsze był dobrze usytuowany. Celem takich wydarzeń jest przekazanie młodym ludziom doświadczenia sportowego na morzu w regatach żeglarskich oraz możliwość nawiązania więzi z innymi narodami w porcie.

Niemiecki trójmasztowiec Gorch Fock w ubiegłym roku, po pięciu latach remontu wrócił do służby. Początkowo remont miał kosztować 10 milionów euro, jednak ta kwota ostatecznie urosła do... 135 milionów euro.

"Żagle 2022" odbędą się w dniach 19-21 sierpnia 2022. Będą to trzy dni wielu atrakcji, zarówno na wodzie, jak i na lądzie.

Czytaj też: Okręty NATO z wizytą w Szczecinie. Ogromne kolejki chętnych do zwiedzania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest prawdziwie "morskim" miastem?
Okręty NATO z wizytą w Szczecinie