Okręty NATO w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Do Szczecina przypłynęły okręty NATO

Okręty NATO z wizytą w Szczecinie. Ogromne kolejki chętnych do zwiedzania [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-05-29 23:00

Chociaż widok statków cumujących przy nabrzeżach nie należy w Szczecinie do rzadkości, wizyta tych jednostek wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów. Mowa o okrętach wojennych NATO, które przypłynęły do Szczecina w czwartek, 26 maja i zacumowały u stóp Wałów Chrobrego.

W czwartek do Szczecina przypłynęły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1: HNOMS Hinnoy – niszczyciel min z Norwegii, LVNS Virsaitis – stawiacz min z Łotwy, EML Sakala – niszczyciel min z Estonii, BNS Primula – niszczyciel min z Belgii oraz polski okręt wsparcia logistycznego ORP Xawery Czernicki. Jednostki pozostały w Szczecinie przez cały weekend, do poniedziałku. Największym zainteresowaniem cieszył się ORP Xawery Czarnecki, który udostępnił swój pokład zwiedzającym. Była to więc niecodzienna okazja, by wejść na pokład okrętu wojennego. Na nabrzeżu ustawiały się długie kolejki chętnych do zobaczenia wnętrza statku. Wielu spacerowiczów robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z potężnymi okrętami w tle.

Czytaj też: Ksiądz Izabela Sikora: "Pięknie, że się różnimy". Zobacz rozmowę z jedną z pierwszych kobiet-księży w Polsce [WIDEO]

Okręty NATO z wizytą w Szczecinie

Wizyta jednostek związana była z prezentacją siły NATO w państwach sojuszniczych i wspólnym szkoleniem. Przedstawiciele załóg spotkali się m.in. z władzami miasta.

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1 jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych stanowiących powojenne pozostałości.

Czytaj też: Przedwojenny napis nie zniknął pod grubą warstwą tynku. Kamienica w centrum Szczecina odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest prawdziwie "morskim" miastem?