Ksiądz Izabela Sikora z parafii Świętej Trójcy w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Ksiądz Izabela Sikora z parafii Świętej Trójcy w Szczecinie

Ksiądz Izabela Sikora: "Pięknie, że się różnimy". Zobacz rozmowę z jedną z pierwszych kobiet-księży w Polsce [WIDEO]

2022-05-16 8:00

Czy kobieta może być księdzem? W Kościele Rzymsko-Katolickim nie jest to wprawdzie możliwe, ale w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jak najbardziej. Izabela Sikora ze szczecińskiej parafii Świętej Trójcy jest jedną z dziewięciu kobiet, które jako pierwsze będą mogły pełnić służbę jako księża na równi z mężczyznami. Jak doszło do tego, że kobieta została osobą duchowną? Jak wygląda codzienne życie rodziny, w której mąż jest proboszczem, a żona księdzem? Jak zwracać się do kobiety-księdza? Tego dowiecie się w najnowszym odcinku cyklu "Rzucam hasło", którego gościem jest pierwsza kobieta ze Szczecina, która została wyświęcona na księdza.

Od 2021 roku, po decyzji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w Polsce kobiety mogą pełnić służbę jako księdza. 7 maja 2022 roku, w kościele św. Trójcy w Warszawie odbyło się pierwsze nabożeństwo ordynacyjne, podczas którego wyświęconych zostało dziewięć diakonek z parafii luterańskich w Polsce. Wśród nich była diakon Izabela Sikora, żona księdza Sławomira Sikory, proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Szczecinie.

Czytaj też: Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak wygląda życie codzienne w rodzinie duchownych, gdzie nie obowiązuje celibat? Jak duża jest społeczność luterańska na Pomorzu Zachodnim? Jak Kościół Ewangelicko-Augsburski pomaga uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy? I jak należy zwracać się do kobiety-księdza? Na te, a także wiele innych pytań otrzymacie odpowiedź po obejrzeniu najnowszego odcinka cyklu "Rzucam hasło".

Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora
Sonda
Czy jesteś osobą wierzącą?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE