Ksiądz Izabela Sikora z parafii Świętej Trójcy w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Ksiądz Izabela Sikora z parafii Świętej Trójcy w Szczecinie

Ksiądz Izabela Sikora: "Pięknie, że się różnimy". Zobacz rozmowę z jedną z pierwszych kobiet-księży w Polsce [WIDEO]

2022-05-16 8:00

Czy kobieta może być księdzem? W Kościele Rzymsko-Katolickim nie jest to wprawdzie możliwe, ale w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jak najbardziej. Izabela Sikora ze szczecińskiej parafii Świętej Trójcy jest jedną z dziewięciu kobiet, które jako pierwsze będą mogły pełnić służbę jako księża na równi z mężczyznami. Jak doszło do tego, że kobieta została osobą duchowną? Jak wygląda codzienne życie rodziny, w której mąż jest proboszczem, a żona księdzem? Jak zwracać się do kobiety-księdza? Tego dowiecie się w najnowszym odcinku cyklu "Rzucam hasło", którego gościem jest pierwsza kobieta ze Szczecina, która została wyświęcona na księdza.

Od 2021 roku, po decyzji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w Polsce kobiety mogą pełnić służbę jako księdza. 7 maja 2022 roku, w kościele św. Trójcy w Warszawie odbyło się pierwsze nabożeństwo ordynacyjne, podczas którego wyświęconych zostało dziewięć diakonek z parafii luterańskich w Polsce. Wśród nich była diakon Izabela Sikora, żona księdza Sławomira Sikory, proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Szczecinie.

Czytaj też: Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak wygląda życie codzienne w rodzinie duchownych, gdzie nie obowiązuje celibat? Jak duża jest społeczność luterańska na Pomorzu Zachodnim? Jak Kościół Ewangelicko-Augsburski pomaga uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy? I jak należy zwracać się do kobiety-księdza? Na te, a także wiele innych pytań otrzymacie odpowiedź po obejrzeniu najnowszego odcinka cyklu "Rzucam hasło".

Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora
Sonda
Czy jesteś osobą wierzącą?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany