Czy kobieta może być księdzem? W Kościele Rzymsko-Katolickim nie jest to wprawdzie możliwe, ale w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jak najbardziej. Izabela Sikora ze szczecińskiej parafii Świętej Trójcy jest jedną z dziewięciu kobiet, które jako pierwsze będą mogły pełnić służbę jako księża na równi z mężczyznami. Jak doszło do tego, że kobieta została osobą duchowną? Jak wygląda codzienne życie rodziny, w której mąż jest proboszczem, a żona księdzem? Jak zwracać się do kobiety-księdza? Tego dowiecie się w najnowszym odcinku cyklu "Rzucam hasło", którego gościem jest pierwsza kobieta ze Szczecina, która została wyświęcona na księdza.
i
Autor: Grzegorz KluczyńskiKsiądz Izabela Sikora z parafii Świętej Trójcy w Szczecinie
Od 2021 roku, po decyzji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w Polsce kobiety mogą pełnić służbę jako księdza. 7 maja 2022 roku, w kościele św. Trójcy w Warszawie odbyło się pierwsze nabożeństwo ordynacyjne, podczas którego wyświęconych zostało dziewięć diakonek z parafii luterańskich w Polsce. Wśród nich była diakon Izabela Sikora, żona księdza Sławomira Sikory, proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Szczecinie.
Jak wygląda życie codzienne w rodzinie duchownych, gdzie nie obowiązuje celibat? Jak duża jest społeczność luterańska na Pomorzu Zachodnim? Jak Kościół Ewangelicko-Augsburski pomaga uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy? I jak należy zwracać się do kobiety-księdza? Na te, a także wiele innych pytań otrzymacie odpowiedź po obejrzeniu najnowszego odcinka cyklu "Rzucam hasło".
Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.