Starlinki nad Polską

i

Autor: Kadr z filmu / nocneniebo.pl

Wyjątkowy "kosmiczy pociąg" JESZCZE DZIŚ przeleci nad naszymi głowami. Kiedy obserwować Starlinki nad Polską?

2021-05-16 17:28

Przed nami kolejna okazja, by zobaczyć przelot "kosmicznego pociągu". Satelity Starlink, które zostały wyniesione na orbitę w nocy z soboty na niedzielę (15/16 maja) przez rakietę Falcon 9, będą widoczne na niebie już w niedzielny wieczór. Tym razem przelot Starlinków będzie wyjątkowy, ze względu na dużą liczbę satelitów. Sprawdź, kiedy będzie można je zobaczyć?

Spis treści

  1. Kiedy obserwować Starlinki nad Polską?
  2. Jak obserwować Starlinki?
  3. Czym są satelity Starlink?

Zestaw satelitów Starlink o numerze L26 wystartował w nocy z soboty na niedzielę, o godz. 00:54. Jak informuje portal nocneniebo.pl, pierwszy przelot był widoczny już zaledwie 20 minut po starcie, o godz. 01:14, jednak wszyscy, których ominęło to wyjątkowe zjawisko, będą mogli zobaczyć przelot "kosmicznego pociągu" w niedzielny wieczór.

Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rakieta Falcon 9 umieściła na orbicie kolejną serię satelitów Starlink. Jest ich aż 52, co oznacza, że "pociąg" na który składają się poszczególne satelity, jest dość długi. Warto więc to zobaczyć na własne oczy!

Kiedy obserwować Starlinki nad Polską?

Satelity Starlink stworzą na niebie prawdziwe świetlne widowisko, które będzie można obserwować w niedzielę 16 maja, o godzinie 21:54 i 23:34 oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek, o godz. 01:14.

Jak obserwować Starlinki?

Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji Starlinków jest jednak pogoda. Niebo musi być bezchmurne. Jeszcze lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu pozbawionym tzw. "zanieczyszczenia świetlnego", czyli z dala od dużych źródeł sztucznego światła, np. na terenach położonych za miastem.

Tajemnicze punkty świetlne to sztuczne satelity Starlink, które wysyłane są na orbitę przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Obecnie jest ich kilkaset. Niewykluczone, że z biegiem czasu staną się one powszechnym zjawiskiem na niebie, gdyż firma planuje wysłać ich w kosmos aż 12 tysięcy.

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania