Ściana Uśmiechu w centrum Szczecina

i

Autor: UM Szczecin, Materiały prasowe Wystawa grafik Henryka Sawki przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie

Wyjątkowe grafiki Henryka Sawki w centrum Szczecina. "Lepiej się śmiać niż płakać"

2021-08-18 10:15

Kiedyś w tym miejscu stała słynna fontanna "Ściana Płaczu", która wskutek niezbyt udanej rewitalizacji niewielkiego placu przy alei Wojska Polskiego, zniknęła bezpowrotnie z pejzażu szczecińskiego Śródmieścia. Zastąpiła ją "Ściana Uśmiechu", przy której raczej nie schłodzimy się w upalne dni, ale z pewnością będziemy mogli się uśmiechnąć. Wszystko za sprawą wystawy grafik znanego w całej Polsce szczecińskiego rysownika i satyryka Henryka Sawki, która ponownie zagościła w przestrzeni miasta.

- W ubiegłym roku Galeria Ewy i Henryka Sawki była wiodącą marką podczas pierwszego Festiwalu Marek, imprezy promującej projekt Słynna Aleja - mówi Tomasz Klek, rzecznik projektu. - Podczas tego wydarzenia Henryk Sawka pobił rekord Polski w rysowaniu na czas i odsłonił wystawę swoich grafik “Ściana Uśmiechu”. Zgodnie z pomysłem ekspozycja stanęła w miejscu, które szczecinianie pamiętają jako “Ścianę Płaczu”, bo jak przekonuje autor wystawy “lepiej się śmiać niż płakać”.

Ekspozycja składa się z dziesięciu kubików o wymiarach 200x100x40. Kubiki są rozstawione w dwóch rzędach po pięć. Na wystawie jest ponad 150 rysunków o tematyce obyczajowej, politycznej i odnoszącej się do aktualnych wydarzeń. Są śmieszne i pobudzają do refleksji.

Na wystawie można obejrzeć także grafiki przeznaczone dla osób starszych, oznaczone etykietą 18+. Nie są widoczne z zewnątrz, znajdują się w środku kubika wystawowego, na odpowiedniej wysokości około 180 centymetrów.

"Ścianę Uśmiechu" będzie można podziwiać do połowy grudnia.

Czytaj też: Inwazja robotów w centrum Szczecina. Robią wrażenie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Projekt Słynna Aleja

Fragment al. Wojska Polskiego pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów jest osią procesu rewitalizacji Śródmieścia Szczecina. Mieszkańcy, przedsiębiorcy i miasto wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie tej przestrzeni. Realizują wspólne pomysły w ramach projektu Słynna Aleja.

W projekt zaangażowały się znane szczecińskie marki, funkcjonujące w obrębie alei Wojska Polskiego: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Mody Sylwia Majdan, pizzeria Piccolo, Bistro Seamor, Cukiernia Koch, biuro tłumaczeń mTłumaczenia i salon optyczny Sekret Optyk.

Wspólne działania mają rozsławiać aleję, przywracać jej dawne znaczenie w mieście oraz promować działalność samych marek, które nierozerwalnie związane są ze Szczecinem. Flagową imprezą promująca projekt jest Festiwal Marek.

Czytaj też: Fontanna w centrum Szczecina od lat nie tryska wodą. Co dalej z "Labiryntem"?

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Inwazja robotów w centrum Szczecina. Niecodzienna wystawa w Alei Kwiatowej