Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

i

Autor: Tomasz Radzik Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Wybory 2019: Kim jest Marek Gróbarczyk, "jedynka" PiS w okręgu 41?

2019-09-09 12:38

W okręgu 41 na pierwszym miejscu listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu RP znalazł się Marek Gróbarczyk, obecny minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Kim jest Marek Gróbarczyk i co łączy go ze Szczecinem?

Marek Gróbarczyk ma 51 lat, jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Urodził się 13 marca 1968 roku w Nowym Sączu. Ukończył studia na Wydziale Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni i studia podyplomowe w zakresie telekomunikacji cyfrowej na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

W swojej karierze zawodowej był m.in. oficerem na statkach zachodnich armatorów, pracował również w firmie budowlanej. Był również członkiem rady nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych i wiceprezesem zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A.

W roku 2007 pełnił funkcję ministra gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W 2009 roku z powodzeniem wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu gorzowskim obejmującym województwo lubuskie i zachodniopomorskie. 5 lat później ponownie został europosłem, jednak w 2015 roku zrezygnował z mandatu, gdy został powołany na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w rządzie Beaty Szydło. W grudniu 2017 objął to samo stanowisko w rządzie Mateusza Morawieckiego.

W wyborach do Sejmu Marek Gróbarczyk startuje w okręgu 41 obejmującym zachodnią część województwa zachodniopomorskiego, z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE