Włoscy studenci przyjechali do Szczecina. Polacy obawiają się koronawirusa. ZUT uspokaja: "Zostali przebadani"

2020-02-28 18:40
DS5 ZUT
Autor: Grzegorz Kluczyński Pokoje 2-osobowe połączone w tzw. Boksy ze wspólnym węzłem sanitarnym, kuchnie na korytarzach ogólnodostępne, wszystkie pokoje wyposażone w łącze internetowe. Za miejsce w pokoju 2-osobowym zapłacimy 402 zł.

W ostatnich dniach do Szczecina przyjechali studenci z Włoch i zamieszkali w jednym z akademików. Ten fakt wzbudził wiele obaw wśród polskich studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Chodzi o koronawirusa i zasady bezpieczeństwa związane z epidemią.

Włoscy studenci przyjechali do Szczecina w poniedziałek. Ich obecność zaniepokoiła innych lokatorów akademika, którzy obawiają się koronawirusa. Uczelnia uspokaja: nie ma powodów do obaw.

- Studenci nie mieli żadnego kontaktu z epidemią. Zostali przebadani na lotnisku w Berlinie - uspokaja Mateusz Lipka, rzecznik ZUT. - Czują się dobrze, nie mają żadnych objawów. Nie mamy podstaw żeby wysłac te grupę na badania, gdyż te dedykowane są tylko dla osób z objawami.

Rzecznik uczelni dodaje, że studenci pochodzą z południa Włoch, a ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim północnej części kraju. ZUT wydał komunikat o wstrzymaniu przyjazdów z krajów zagrożonych koronawirusem, jednak nastąpiło to dopiero w środę, czyli już po przyjeździe włoskich studentów.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, czyli gorączki powyżej 38 stopni, kaszlu, duszności i trudności z oddychaniem, należy skontaktować się z sanepidem lub zgłosić się na oddział zakaźny szpitala przy ul. Arkońskiej. Badania są przeprowadzane wyłącznie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Lekarze przypominają o zaleceniach, które pomagają uchronić się przed zachorowaniem na infekcje wirusowe, czyli częstym i skutecznym myciu rąk, zakrywanu ust i nosa podczas kaszlu i kichania, a także zachowaniem bezpiecznej odległości co najmniej 1 metra.

Sprawdzamy jak reagują polskie służby na chorego z koronawirusem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE