XIX-wieczna budowla przez ostatnie lata świeciła pustkami. W ubiegłym roku rozpoczął się remont, który ma na celu przywrócenie jej dawnego wyglądu.
- W zakresie prac konserwatorskich wykonano w zdecydowanej większości m.in. czyszczenie i konserwację elementów drewnianych, czyszczenie i naprawę stiuków, remont pieców, czyszczenie i renowację sztukaterii - wymienia Piotr Zieliński z urzędu miasta. - Odtworzono także zerwane sklepienie pod tarasem od al. Wojska Polskiego. Gotowa jest już część stolarki jak również elewacji willi.
Przeczytaj również: To ogłoszenie jest hitem Internetu! Pokój do wynajęcia z wyjątkowymi "atrakcjami"!
Zmiany widać również w bezpośrednim sąsiedztwie willi. Odnowiono oraz wybudowano nową część muru okalającego teren posesji. Gotowa jest brama wjazdowa od strony centrum krwiodawstwa, jak również część alejek spacerowych.
- Obecnie prace prowadzone są m.in. przy murze od strony al. Wojska Polskiego - dodaje Piotr Zieliński. - Wykonawca w dalszym ciągu prowadzi prace konserwatorskie, jak również te w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych.
Co powstanie w Willi Lentza?
Po przebudowie w Willi Lentza znajdzie się sala multimedialna ze sceną, biblioteka / księgarnia multimedialna, sala do działań kreatywnych. Budynek wyposażony zostanie również w dodatkowe sale konferencyjne i wystawowe oraz restaurację. Całość zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przyjętą koncepcją, Willa Lentza stanie się obiektem, w którym odbywać się będą różne inicjatywy kulturalne - wystawy, spektakle teatralne i kabaretowe oraz aktywności artystyczne adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Willa będzie więc miejscem, w którym mieszkańcy będą mieli możliwość bliższego zapoznania się z działalnością różnych twórców.
Przebudowa powinna zakończyć się w listopadzie tego roku. Koszt inwestycji to ponad 17 milionów złotych.
Historia Willi Lentza
Budynek zbudowany został w 1890 roku dla przemysłowca Augusta Lentza, według projektu architekta Maxa Drechski. W budowie i wyposażeniu willi uczestniczyło wiele firm z Berlina i Szczecina o różnych specjalizacjach. Przed wojną budynek był rezydencją prezydenta miasta. W latach 30-40tych Willa wynajmowana była przez partię hitlerowską (z tego okresu pochodzi schron betonowy w części piwnicy) i wojsko – Trzeci Zwiadowczy Pułk Lotnictwa.
Po wojnie stała się siedzibą biskupa szczecińskiego. W 1951 r. nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa i przeszła w użytkowanie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a nieco później została zagospodarowana na potrzeby Pałacu Młodzieży, który w 2008 roku przeniósł się do gmachu dawnej Szkoły Podstawowej nr 8 przy al. Piastów. Od tamtego momentu willa stała pusta.