Ważna inwestycja na autostradzie A6 coraz bliżej. Kto zaprojektuje "nawrotkę" przy granicy w Kołbaskowie?

2021-02-05 13:03

Tuż przy granicy z Niemcami planowana jest inwestycja drogowa, która znacznie usprawni ruch w tym rejonie. Dzięki niej, kierowcy, którzy "przegapią" ostatni węzeł drogowy w Polsce, będą mogli zawrócić, bez konieczności przekraczania granicy, przy okazji trasa skróci się o kilkanaście kilometrów. Wiadomo już, kto zaprojektuje bardzo potrzebną "nawrotkę" na autostradzie A6.

Zadanie będzie obejmowało budowę nowego wiaduktu na zachód od istniejącego MOP Kołbaskowo przy granicy polsko-niemieckiej wraz z drogami dojazdowymi i placami do zawracania. Realizacja inwestycji umożliwi zawracanie pojazdom przed granicą i ułatwi działania utrzymaniowe GDDKiA oraz działania kontrolne prowadzone przez służby państwowe, takie jak Policja, Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa czy Inspekcja Transportu Drogowego. Pieniądze na ten cel zostały przyznane w sierpniu, wkrótce rozpoczną się prace projektowe.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy infrastruktury drogowej na granicznym odcinku autostrady A6. Projekty wykona firma Trakt z Katowic za kwotę blisko miliona złotych.

Zobacz też: Zachodniopomorskie: Przegapił zjazd z autostrady. Zapłaci za to... kwarantanną!

W odległości 2,5 km przed granicą polsko-niemiecką znajduje się ostatni na autostradzie A6 węzeł drogowy - Kołbaskowo. Węzeł ten w przyszłości zastąpiony nowym węzłem - Szczecin Zachód, który będzie o kilometr dalej od granicy. Jednocześnie pierwszy węzeł po stronie niemieckiej znajduje się dopiero 9,5 km od granicy. Pojazdy nie mają żadnej możliwości zawrócenia na granicy państwa. Około 1 kilometra przed granicą zlokalizowany jest MOP Kołbaskowo. Miejsce to jest wykorzystywane jest przez służby państwowe do działań kontrolnych, do czego jednak nie jest przystosowane. Również doświadczenie płynące z sytuacji związanej z wprowadzeniem ograniczeń w ruchu na granicach w związku z COVID-19 wpłynęły na konieczność budowy nowej infrastruktury drogowej w pobliżu granicy.

Zobacz też: Szczecin: "Na wesoło" za kółkiem. Młodemu kierowcy nie będzie jednak do śmiechu...

Na autostradzie A6 powstanie miejsce do zawracania

i

Autor: GDDKiA Szczecin
Ruszyła przebudowa torowisk w centrum Szczecina. Ulica Matejki zamknięta
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany