W Szczecinie powstanie nowy pomnik. Wymowa przemawiająca do emocji

i

Autor: Google Street View W Szczecinie powstanie nowy pomnik. Wymowa "przemawiająca do emocji"

Konkurs rozstrzygnięty

W Szczecinie powstanie nowy pomnik. Wymowa "przemawiająca do emocji"

2023-11-28 12:47

Na skwerze przy Areszcie Śledczym w Szczecinie stanie nowy pomnik. Będzie on miał na celu upamiętniać ofiary reżimu totalitarnego oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę. To kolejny projekt, który zostanie zrealizowany w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

O powstaniu nowej instalacji na skwerze na ul. Stoisława przy szczecińskim Areszcie Śledczym zdecydowało 1633 mieszkańców w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Właśnie rozstrzygnięto konkurs realizatorski na wykonanie projektu instalacji artystyczno-edukacyjnej. Autorką najlepszej pracy w ocenie sądu konkursowego jest Ewa Bone z Poznania.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zwycięska praca najlepiej spełniła kryteria oceny określone w regulaminie konkursu. Projekt zawiera w symbolicznie przedstawiony sposób postać ofiary represji - syntetycznie potraktowaną sylwetkę człowieka, po którym pozostał jedynie prześwit - otwór w murze. Z kolei sam mur morze kojarzyć się odbiorcom ze ścianą rozstrzelań w katowniach. Symbolem prześladowcy są natomiast masywne męskie dłonie zespolone w geście strzelania z pistoletu, do stojącej naprzeciwko represjonowanej ofiary reżimu.

W ocenie jury wymowa takiego układu pomnikowego jest czytelna i przemawiająca do emocji odbiorców, a jednocześnie nie jest nachalnie jednoznaczna. Model oraz fragment dłoni wykonany w skali 1:1 przekonują o bardzo dobrym warsztacie rzeźbiarskim, którym dysponuje wygrany uczestnik.

Zgodnie z zaleceniami sądu konkursowego, przed ostateczną realizacją pomnika konieczne będzie wprowadzenie kilku drobnych zmian. Chodzi m.in. o zmianę materiału, z którego miałby zostać wykonany mur.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, maksymalny łączny koszt wszystkich prac i czynności związanych z wykonaniem instalacji na podstawie zwycięskiego projektu nie może przekroczyć 550 tysięcy złotych.

Wizualizacja zwycięskiej pracy autorstwa Ewy Bone

i

Autor: UM Szczecin Wizualizacja zwycięskiej pracy autorstwa Ewy Bone

Rozpoznasz miejscowość po pomniku? Sprawdź, czy zdobędziesz choć 8/10

Pytanie 1 z 10
Znany w całej Polsce Pomnik Chrystusa Króla stoi w:
Teraz każdy może zostać Szefem Wszystkich Szefów! Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina odsłonięty