Nowy park w Szczecinie

i

Autor: ZUK Szczecin Nowy park w Szczecinie

W Szczecinie powstanie nowy park. "Psie pole" zmieni się w przestrzeń rekreacyjną

2022-03-01 11:21

Mało atrakcyjny nieużytek w środku dużego osiedla mieszkaniowego stanie się parkiem. "Psie pole" na osiedlu Zawadzkiego zmieni swoje oblicze. Pojawią się drzewa, miejsca odpoczynku i rekreacji, a teren zostanie zagospodarowany.

Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie ogłosił przetarg na zagospodarowanie terenu na osiedlu Zawadzkiego. Wykonawca będzie miał do zrobienia dość sporo. Osiedlowy park będzie trzeba zbudować dosłownie od podstaw.

- W pierwszej kolejności wybrany w przetargu wykonawca będzie musiał uporządkować teren. Pozbyć się humusu, gruzu, resztek budowlanych czy śmieci. Następnie przystąpi do zagospodarowywania miejsca na nowo - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji. Powstanie duża pergola drewniana, będzie plac zabaw dla dzieci na którym znajdą się karuzele, zestawy zabawowe wielofunkcyjne, podniebna deskorolka, linarium, huśtawki. Wszystko ogrodzone będzie formą palisady drewnianej z siedziskami. Dzieci bawiły się będą „pod okiem” rodziców, ponieważ na terenie placu, jak i całego parku znajdą się ławki, kosze na śmieci czy tablice regulaminowe.

Czytaj też: Szczecinianie znów mogą już korzystać z roweru miejskiego. Jak działa nowy BikeS? Ile kosztuje?

Nazwa miejsca zobowiązuje. W nowym parku nie zabraknie też wybiegu dla psów i miejsc dla innych żywych stworzeń.

- Będzie ogrodzony, m.in. z kładkami do ćwiczeń, urządzeniem do slalomu. Przy wybiegu znajdziemy kosze z podajnikami na worki z odchodami, piesuary, ławki, tablice z regulaminem - dodaje Andrzej Kus. - W nowym parku znajdziemy także nietypowe domy. Przeznaczone będą dla owadów i motyli.

Pusty dotychczas teren zostanie też zadrzewiony. Posadzonych zostanie mnóstwo roślin i drzew – liściastych i iglastych.

- Drzew będzie 311, krzewów niemal 1800 - podkreśla Andrzej Kus. - Dodatkowo znajdzie się tam łąka kwietna, a nawet wieża dla jaskółek (projekt SBO 2021).

Na miejsce zostanie doprowadzone przyłącze energetyczne, co pozwoli na oświetlenie nowego parku i późniejszy monitoring.

Na przeprowadzenie prac, wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 280 dni. Termin składania ofert upływa 14 marca.

To pierwszy etap budowy nowego parku. W przyszłości planowane są kolejne.

- Kolejne etapy, uzależnione od możliwości finansowych, obejmowały będą budowę m.in. tężni solankowej wraz z technologią i ogrodem deszczowym, placu zabaw o nawierzchni poliuretanowej tzw. „górki”, placu ze sceną i grami chodnikowymi, placu zabaw „zręczne ręce i umysł”, ścieżkę rowerowej i przebudowę istniejących chodników wzdłuż ścieżki - podsumowuje Andrzej Kus.

Czytaj też: Szczecin: Nowa ścieżka rowerowa już gotowa. Rowerzyści mogą już korzystać z trasy na ul. Zawadzkiego

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Uderzenie wiosny w Szczecinie. Nie tylko krokusy budzą się do życia