Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) to największy szerszeń świata. Długość jego ciała wynosi od 2,5 do 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga 7,6 cm. Posiada on ubarwienie czarne z pomarańczowo-żółtymi pasami. Jego żądło może osiągać długość 6 mm. Potrafi przebić się nim bez problemu przez strój ochronny pszczelarza. Szerszenie azjatyckie występują we wschodniej Rosji, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Są również często spotykane w Japonii, występują także w Chinach i na Tajwanie.
W ostatnim czasie szerszenie azjatyckie zaatakowały na terenie USA. Nie wiadomo, w jaki sposób tam trafiły. Nie udało się również zlokalizować kolonii tych owadów. Oznacza to, że może wystąpić również ryzyko przedostania się ich do Europy. Jak jednak uspokajają eksperci z National Geographic, jest ono stosunkowo niewielkie. A jeżeli by do tego doszło, szerszenie z gatunku vespa mandarinia mogłyby osiedlić się na południu kontynentu, a co za tym idzie - byłoby mało prawdopodobne, że trafiłyby one do Polski.
Warto mieć na uwadze, że na naszym kontynencie występuje jednak inny groźny gatunek szerszeni azjatyckich. Jest to vespa velutina - gatunek, który pojawił się w południowo-zachodniej części Europy już kilkanaście lat temu. W ostatnich latach można było go spotkać na terenie Niemiec. Oznacza to, że nie jest wykluczone, że te niezbyt sympatyczne owady pojawią się również w Polsce.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ