Czarne pszczoły - co to za gatunek?
Zadrzechnie fioletowe, zwane inaczej czarnymi pszczołami to największe tego typu owady występujące w Polsce. Występowały na nielicznych stanowiskach w XX wieku, a w 2002 roku owad ten został uznany za gatunek wymarły W Polsce.
Sytuacja uległa zmianie, kiedy ponownie zaobserwowano je w latach 2005-2016 w sześciu lokalizacjach - we Wrocławiu, Miechowie, Włoszczowie, Bieszczadach, Oławie oraz w Poleskim Parku Narodowym. Od 2014 roku zadrzechnie są objęte częściową ochroną gatunkową.
Stowarzyszenie Natura i Człowiek, które zajmuje się śledzeniem nowych siedlisk zadrzechni fioletowej poinformowało, że w ubiegłym roku odnotowano w Polsce 26 siedlisk czarnych pszczół, co może oznaczać stopniowy powrót i ponowne rozprzestrzenianie się tego gatunku na terenie naszego kraju. Mogą w tym pomóc również zmiany klimatyczne. Ocieplanie się klimatu sprzyja rozmnażaniu się tego gatunku, który dziś wciąż jest rzadkością. Niewykluczone, że już wkrótce czarne pszczoły będzie można spotkać na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Jak podkreślają badacze - owady te nie są groźne dla człowieka i nie należy ich zabijać. Jeśli spotkacie je podczas wycieczek poza miasto - zostawcie je w spokoju.
Polecany artykuł:
Zagrożeniem są szerszenie azjatyckie
Do Polski zbliża się jednak inny groźny gatunek owadów. Jest to szerszeń azjatycki. Co trzeba o nim wiedzieć? Przede wszystkim - jego użądlenia mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem!
Szerszenie azjatyckie polują na pszczoły, stanowi również realne zagrożenie dla ludzi. Użądlenie może się skończyć nawet śmiercią. Z tym gatunkiem walczą m.in. trzmielojady i sikory, ale jak podkreślają eksperci - ptaki nie są zbyt efektywne.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ