Biała noc w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Białe noce w Polsce. Kiedy możemy oglądać to wyjątkowe zjawisko w Szczecinie?

2021-05-27 17:23

Wydawałoby się, że biała noc to zjawisko typowe dla krajów położonych daleko na północy i można je podziwiać w takich miastach jak Helsinki czy Petersburgu. Okazuje się, że niekoniecznie. Dotyczy ono również naszej szerokości geograficznej i można się z nim spotkać również na Pomorzu Zachodnim. Kiedy będziemy mogli zaobserwować białe noce w Szczecinie? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Czym są białe noce?
  2. Białe noce w Polsce
  3. Kiedy obserwować białe noce w Szczecinie i Zachodniopomorskiem?

Czym są białe noce?

Białe noce są cyklicznym zjawiskiem astronomicznym, polegającym na tym, że w pewnym okresie roku, w nocy nie zapadają całkowite ciemności. Krótko mówiąc, zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask. Tarcza słoneczna chowa się pod horyzontem, ale dość płytko, nie przekraczając 18 stopni pod horyzontem, a rozproszenie światła w górnych warstwach atmosfery sprawia, że niebo pozostaje jasne. Im bardziej na północ, tym zjawisko jest bardziej zauważalne.

Białe noce w Polsce

Z astronomicznego punktu widzenia białe noce ogarniają praktycznie całą Polskę na ponad półtora miesiąca.

"W Polsce białe noce zaczynają pojawiać się najwcześniej na północy i stopniowo ogarniają cały kraj. Okres białych nocy rozpoczyna się w okolicach Jastrzębiej Góry już 9 maja, i trwa tam aż do 4 sierpnia. Najkrócej białych nocy doświadczają mieszkańcy najdalej wysuniętych na południe obszarów kraju: w Ustrzykach Górnych ten okres trwa od 9 czerwca do 3 lipca. U mnie pod Warszawą białe noce nadeszły 21 maja i potrwają do 23 lipca"

- czytamy na profilu "Z głową w gwiazdach" na Facebooku.

Czytaj też: Zachodniopomorskie: Zgarnął FORTUNĘ w Eurojackpot! Będzie jednym z najbogatszych ludzi w mieście!

W czasie białej nocy nad północnym horyzontem możemy dostrzec jasną poświatę słoneczną, a niebo nawet na chwilę nie robi się idealnie ciemne. W tym czasie nie panuje zupełny mrok. Konsekwencją takich krótkich i jasnych nocy jest utrudniona obserwacja gwiazd. W tym czasie na niebie widzimy ich zdecydowanie mniej.

Są też dobre strony białych nocy. Sprzyjają one obserwacjom sztucznych satelitów. Są one w tym czasie zdecydowanie lepiej oświetlone przez słońce, co pozwala na lepszą obserwację przelotów ISS, a także sporej ilości np. Starlinków.

Kiedy obserwować białe noce w Szczecinie i Zachodniopomorskiem?

Okres białych nocy w naszym regionie zaczyna się 14 maja i potrwa do 29 lipca. Oznacza to, że trwa wyjątkowo długo. Dodatkowo mamy zdecydowanie lepsze warunki do jego podziwiania. Wystarczy wybrać się nad morze podczas przesilenia letniego i spędzić ciepłą noc na plaży, obserwując północny horyzont. Dobrym miejscem do obserwacji białych nocy, położonym nieco bliżej Szczecina, mogą być np. okolice jeziora Dąbie lub Zalewu Szczecińskiego.

Czytaj też: Małe jest PIĘKNE! Poznaj najmniejsze miasta Pomorza Zachodniego! [TOP 10]

Pełnia Truskawkowego Księżyca