Udrożnią tunele pod szczecińskim zamkiem. Specjalny samochód w akcji

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Udrożnią tunele pod szczecińskim zamkiem. Specjalny samochód w akcji

Udrożnią tunele pod szczecińskim zamkiem. Specjalny samochód w akcji

2021-11-18 8:03

Prawie 4 miliony złotych będzie kosztowało "odkurzanie" tuneli pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie. W tym celu do Szczecina przyjechał z Holandii specjalistyczny samochód, który posłuży do oczyszczania podziemnych korytarzy pod północnym skrzydłem zamku i znajdującą się obok skarpą.

Tunele zostały odkryte podczas prac, które miały na celu wyjaśnić przyczyny katastrofy budowlanej, do której doszło w maju 2017 roku. Przypomnijmy, w skrzydle północnym zapadł się jeden z filarów podtrzymujących strop. Są to w większości podziemne korytarze wykonane z betonowych prefabrykatów, które powstały podczas II wojny światowej. Jest też fragment wykonany z cegły, co może wskazywać na jego wcześniejsze pochodzenie.

Czytaj też: Tego nikt się nie spodziewał! Sensacyjne ODKRYCIE pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie

W pierwszym etapie, który rozpoczął się już w październiku, wykonawca przygotował miejsce robót: przeprowadził montaż niezbędnych instalacji w tunelach. m.in. oświetlenia, a następnie rozpoczął ręczne oczyszczanie korytarzy z dużych odpadów, czyli desek, kamieni, elementów metalowych. Jak informują przedstawiciele Zamku Książąt Pomorskich, w tunelach zalegały blisko 2 tony takich odpadów, jednakw dotychczas sprawdzonych częściach korytarzy nie odnaleziono przedmiotów z okresu ich budowy lub pierwotnego użytkowania.

Wykonawca rozpoczął również prace projektowe do przeprowadzenia dalszych etapów robót, m.in. zabezpieczenia korytarzy i wykonania drugiego wejścia.

We wtorek, 16 listopada, z Holandii został sprowadzony specjalistyczny "samochód-odkurzacz", który posłuży do kolejnych działań, m.in. odprowadzania szlamu, drobniejszych kamieni. Pojazd wyposażony jest w pompę o wydajności 9000 metrów sześciennych na godzinę i zamkniętą komorę filtracyjną. Przeznaczony jest do "odkurzania" suchych i mokrych odpadów, które pompa zasysa do zbiornika. Instalacja do zasysania zostanie rozprowadzona wewnątrz tuneli. Odprowadzone do zbiornika odpady będą przekazane do utylizacji.

Wszystkie prace mają potrwać około pięciu miesięcy. Ich koszt to prawie 4 miliony złotych.

Czytaj też: Ten widok naprawdę SZOKUJE! Drzewa zniknęły z zamkowej skarpy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Drzewa zniknęły ze skarpy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają