Wejście do tunelu pod Zamkiem Książąt Pomorskich

i

Autor: Facebook / Olgierd Geblewicz

Szczecin: Przełomowe odkrycie pod zamkiem. "Szukaliśmy długo. Wreszcie jest!"

2021-03-25 8:13

To one były przyczyną katastrofy budowlanej sprzed kilku lat. Przypomnijmy, w 2017 roku zapadły się filary w północnym skrzydle Zamku Książąt Pomorskich. Tunele z czasów II wojny światowej, znajdujące się pod północnym skrzydłem zamku, zostaną zabezpieczone. W środę odkryto wejście do jednego z nich.

"Szukaliśmy długo. Wreszcie jest" - napisał w środę w mediach społecznościowych marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - "Będziemy zabezpieczać tunele, aby nie spowodowały innych katastrof, a następnie odbudowywać zniszczone stropy Zamku oraz tarasu wokół niego. Na skarpie zaś chcemy, utworzyć Zielone Tarasy Zamkowe".

Podziemne korytarze wykonane z betonowych prefabrykatów służyły do ochrony ludności cywilnej w czasach II wojny światowej. Pomimo upływu lat, w Szczecinie podobnych obiektów jest wciąż bardzo dużo. Te, które znajdowały się pod Zamkiem Książąt Pomorskich, przyczyniły się do katastrofy budowlanej, do której doszło w maju 2017 roku. Zapadł się wówczas jeden z filarów podpierających stropy.

Zobacz też: Szczecin: Ten widok naprawdę SZOKUJE! Drzewa zniknęły z zamkowej skarpy [ZDJĘCIA, WIDEO]

To właśnie z powodu tuneli pod wzgórzem zamkowym konieczna była m.in. wycinka drzew na północnej skarpie. Po zakończeniu prac związanych z badaniem i zabezpieczaniem podziemi, teren zostanie na nowo zagospodarowany. Mają tutaj powstać m.in. tarasy spacerowe, które zostaną obsadzone nową roślinnością.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Drzewa zniknęły ze skarpy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają