Odkrycie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

i

Autor: Zamek Książąt Pomorskich / Google Street View

Tego nikt się nie spodziewał! Sensacyjne ODKRYCIE pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie

2021-02-12 8:29

To, że ziemia pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie skrywa korytarze z czasów II wojny światowej, było wiadomo, jednak takiego odkrycia chyba nikt się nie spodziewał. Najnowsze badania wykazały, że wzgórze zamkowe skrywa również tunele, które pochodzą z okresu średniowiecza.

Odkrycia dokonano podczas prac badawczych po katastrofie budowlanej, do której doszło wiosną 2017 roku. W północnym skrzydle zamku zawaliła się wtedy część stropu. Zbadano dotychczas 270 metrów żelbetowo-ceglanego tunelu z czasów II wojny światowej, znajdującego się kilkanaście metrów pod ziemią. Podczas prac natknięto się również na ceglany odcinek podziemnych korytarzy, które są dużo starsze. Pochodzą bowiem z okresu średniowiecza.

"Obok znanych już wcześniej tuneli z okresu II wojny światowej odkryte zostały fragmenty podziemnych korytarzy średniowiecznych. Niestety przy tunelach wytworzyły się puste przestrzenie, kawerny i zwaliska. Stan historycznych korytarzy pokazuje, że należy natychmiast podjąć działania służące zabezpieczeniu budynku i skarpy – takie wnioski płyną ze wstępnej eksploracji tuneli pod skarpą i skrzydłem północnym"

- informuje Zamek Książąt Pomorskich.

Zobacz też: Gryfice: Ksiądz niespodziewanie PRZEPADŁ bez wieści. Zostawił LIST POŻEGNALNY

Poniemieckie tunele łączą się ze średniowiecznymi korytarzami. Specjaliści dostali się do nich przez 16-metrowy szyb, nawiercony od strony tarasu północnego. Podczas eksploracji pobrano do badań próbki cegieł i zapraw.

O ile stan tuneli z czasów II wojny światowej nie jest niepokojący, to ceglane średniowieczne korytarze budzą już pewne obawy.

Wkrótce planowana jest wycinka drzew porastających wzgórze wokół Zamku Książąt Pomorskich. Następnie planowane jest dokładne zbadanie podziemi, a także prace mające na celu wzmocnienie skarpy.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy