Tyle wynosi NAJNIŻSZA emerytura w Zachodniopomorskiem! Ta kwota naprawdę SZOKUJE!

i

Autor: SE.pl Tyle wynosi NAJNIŻSZA emerytura w Zachodniopomorskiem! Ta kwota naprawdę SZOKUJE!

Tyle wynosi NAJNIŻSZA emerytura z ZUS w Zachodniopomorskiem! Ta kwota naprawdę SZOKUJE!

2021-04-21 8:34

Ile można otrzymać pieniędzy po przejściu na emeryturę? Wszystko zależy od stażu pracy i składek, które są odprowadzane z naszych zarobków. Im dłużej pracujemy i więcej zarabiamy, tym większą wypłatą możemy się cieszyć po osiągnięciu wieku emerytalnego. Są tacy, którzy co miesiąc otrzymują na konto nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak wielu emerytów nie jest zadowolonych z wysokości świadczeń, które otrzymują z ZUS. Na pewno powodów do radości nie ma pewna mieszkanka województwa zachodniopomorskiego, która otrzymuje rekordowo niską emeryturę.

Spis treści

  1. Najwyższe emerytury w Zachodniopomorskiem
  2. Co wpływa na wysokość emerytury?
  3. ZUS wypłaca emerytury... w groszach
  4. Rekordowo niska emerytura w Zachodniopomorskiem

Najwyższe emerytury w Zachodniopomorskiem

Są jednak emeryci, którzy dzięki otrzymywanemu świadczeniu mogą cieszyć się życiem na całkiem przyzwoitym, a nawet wysokim poziomie. Jest nim z pewnością mężczyzna ze Szczecina, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat i 11 miesięcy, a przepracował niemal 56 lat. Co miesiąc na jego konto wpływa 15,4 tys. złotych. W Koszalinie najwyższą emeryturę pobiera również mężczyzna. To 13,4 tys. złotych. Przeszedł on na emeryturę po skończeniu 67 lat, mając 48 lat stażu pracy.

- Nie są to najwyższe wypłaty w Polsce - mówi Karol Jagielski z zachodniopomorskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę zaś przeszła po skończeniu 80 lat.

Co wpływa na wysokość emerytury?

Jak wynika z danych ZUS tak wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy. Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę.

Zobacz też: Szczecin: Miasto oferuje mieszkania socjalne. Kto może złożyć wniosek?

- Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy - tłumaczy rzecznik zachodniopomorskiego ZUS. - Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

ZUS wypłaca emerytury... w groszach

Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba drastycznie niskich emerytur. Trudno w to uwierzyć, ale są świadczenia, których wysokość to zaledwie kilka groszy.

- To konsekwencja wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej - tłumaczy Karol Jagielski. - W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Rekordowo niska emerytura w Zachodniopomorskiem

Pod tym względem, rekordzistką w województwie zachodniopomorskim jest kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i 5 miesięcy. Jej świadczenie zostało wyliczone na... 3 grosze! Skąd taka kwota? Okazało się, że jej okres składkowy to tylko jeden dzień.

Pomimo tak niskiej stawki, kobieta otrzymuje jednak co miesiąc nieco większy przelew. Emerytce wypłacane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie 500 złotych.

Zobacz też: Podpalili bezdomnego w centrum Szczecina. Mężczyzna zmarł. Nowe zarzuty dla sprawców

Jaki majątek zgromadził Krzysztof Krawczyk? Jaką miał emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają