Ruszył nabór wniosków o mieszkania socjalne

i

Autor: ZBiLK w Szczecinie

Szczecin: Miasto oferuje mieszkania socjalne. Kto może złożyć wniosek?

2021-04-19 13:32

Chociaż są to lokale o podstawowym standardzie, często z piecami i toaletami na półpiętrze, zapotrzebowanie na mieszkania socjalne dla osób najbardziej potrzebujących jest dość spore. W maju odbędzie się nabór wniosków na mieszkania socjalne, organizowany przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. Kto może złożyć wniosek? Jakie kryteria należy spełnić, by otrzymać lokal mieszkalny od miasta?

Nabór wniosków rozpocznie się w poniedziałek 10 maja 2021 r. i potrwa przez kolejne dwa tygodnie - do piątku 21 maja 2021 r. Chociaż pozostało jeszcze trochę czasu, to już teraz można zacząć kompletować konieczne do złożenia wniosku dokumenty. Będzie można je złożyć osobiście lub wysłać pocztą.

Kto może ubiegać się o mieszkanie socjalne?

O wynajęcie mieszkania socjalnego może ubiegać się każdy pełnoletni mieszkaniec Szczecina, który boryka się z brakiem lokalu i osiąga odpowiednio niski dochód. - Przykładowo, gospodarstwo domowe, w którym znajdują się trzy osoby może mieć maksymalny dochód na poziomie 3002,10 zł - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. - Pozostałe progi dochodowe znajdują się na stronie internetowej ZBiLK.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, miasto może zawrzeć umowę najmu, gdy przekroczenie kryterium dochodowego wynosi nie więcej niż 10 procent.

Czytaj też: Szczecin: Nowa pływalnia nabiera kształtów. Na otwarcie jeszcze trochę poczekamy [ZDJĘCIA]

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów mieszkania socjalne są wyremontowane, jednak mogą być o obniżonym standardzie: posiadać toaletę na półpiętrze czy ogrzewanie piecowe.

- Z kolei czynsz w takim mieszkaniu wynosi tylko ok 1,40 zł za metr kwadratowy, czyli np. w lokalu o powierzchni 40 metrów kwadratowych wyniesie on niecałe 56 zł miesięcznie plus media (prąd, gaz itp) - dodaje Tomasz Klek.

Wnioski złożone przez mieszkańców zostaną poddane ocenie punktowej. Liczba punktów zależeć będzie między innymi: od okresu zamieszkiwania w Szczecinie, liczby dzieci, stanu zdrowia, warunków w jakich się obecnie mieszka czy korzysta się z programów realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na podstawie punktacji ogłoszone zostaną wstępne wykazy złożonych wniosków. Osoby, które nie będą zgadzać się z naliczoną punktacją będą miały możliwość złożenia odwołania w ciągu 7 dni. Odwołania, uwagi oraz zażalenia rozpatrywane będą przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

Po rozpatrzeniu wszystkich odwołań ZBiLK opublikuje ostateczne wykazy osób, które są uprawnione do wynajęcia mieszkania socjalnego.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie coraz bliżej. Czy to wyraźny ZNAK, że otwarcie już wkrótce? [ZDJĘCIA]

Wnioski oraz szczegółowe informacje dotyczące naboru wniosków na mieszkania socjalne są dostępne na stronie internetowej ZBiLK, w zakładce Wynajmij Mieszkanie.

Aby uzyskać informację w sprawie, można także dzwonić pod nr telefonów: 91 48 86 301 i 91 48 86 333 - w dni robocze w godz. 7.30 - 15.30:

W ostatnich siedmiu latach ZBiLK w ramach naborów wynajął ok 400 mieszkań socjalnych. Więcej informacji dotyczących mieszkań socjalnych można znaleźć na stronie www.zbilk.szczecin.pl.

Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy