Budowa dobiega końca

Tutaj dowiemy się wszystkiego o wodzie. Tak wygląda Centrum Edukacyjne w szczecińskiej Fabryce Wody [ZDJĘCIA]

2022-09-10 4:00

Budowa szczecińskiego aquaparku zmierza do szczęśliwego finału. Fabryka Wody to jednak nie tylko baseny i zjeżdżalnie, ale również Centrum Edukacyjne, w którym dowiemy się wszystkiego o wodzie. Obecnie trwają tu prace wykończeniowe i wyposażanie wnętrz.

Prace wykończeniowe w salach, w których będą mieścić się wystawy, prowadzone są już od kilkunastu tygodni. Oprócz montażu mebli, ścianek i instalacji, pomału pojawiają się eksponaty, które wypełnią wszystkie przestrzenie.

- W Centrum Edukacyjnym Fabryki Wody dowiemy się wszystkiego o wodzie, praktycznie w każdym aspekcie naukowym - mówi Piotr Zieliński, rzecznik Fabryki Wody. - Począwszy od fizyki i chemii, poprzez biologię, geografię i nauki humanistyczne, odbędziemy niezwykłą podróż po świecie odkryć, ciekawostek i zabawy.

Żeby ta podróż była jak najbardziej angażująca, wszystkie strefy oraz eksponaty będą zróżnicowane. Ujrzymy m.in. makiety obrazujące rozwiązania hydroinżynieryjne, poznamy kilka faktów dot. ludzkiego ciała a także dowiemy się gdzie można znaleźć wodę w kosmosie. W strefie sportów ekstremalnych zobaczymy jak działa sprzęt, dzięki któremu można szaleć podczas zabawy na wodzie, lub pod wodą. A to tylko część z przygotowywanych atrakcji.

Wystawy uzupełnią również sale eksperckie. To tam odbywa się właśnie montaż instalacji, które zaangażują zmysły odwiedzających i zobrazują im jak funkcjonuje nasz świat oraz my sami jako ludzie. Co dokładnie znajdzie się w tych salach, zdradzimy jednak nieco później.

Czytaj też: Lekarze ze Szczecina zrobili to jako pierwsi. 16-letniemu Igorowi wszczepiono nowoczesne elektrody

Ciąg dalszy pod wideo

IX Wystawa Makiet Kolejowych w Szczecinie

Centrum Edukacyjne - co tam się znajdzie?

Centrum Edukacyjne Fabryki Wody to sześć bloków tematycznych poświęconych różnym zagadnieniom naukowym, których motywem przewodnim jest woda:

  • Kosmos – blok, w którym poruszone zostaną tematy związane z wodą we wszechświecie, uwarunkowaniami kosmicznymi umożliwiającymi powstanie życia na Ziemi oraz eksploracją kosmosu. Patron – fizyka/matematyka.
  • Klimat – blok, w którym tematyka wody ma mieć aspekt związany z szeroko rozumianymi zjawiskami klimatycznymi oraz ich wpływem na życie na Ziemi. Patron – Geografia.
  • Ocean – blok nawiązujący do wody, która zajmuje większość powierzchni Ziemi. Przedstawiona jest ona w aspekcie życia, rozwoju, oraz zagrożeń związanych z wszechoceanem. Patron – Biologia.
  • Człowiek – blok przedstawiający aspekt wody w życiu i rozwoju organizmu człowieka. Patron – Chemia.
  • Cywilizacja Wody – blok ukazujący powstawanie i rozwój cywilizacji wokół rzek, a także wykorzystanie energii i możliwości jakie daje woda w codziennym życiu. Patron- Humanizm.
  • Hydroinżynieria – blok dotyczący wynalazków powstałych w oparciu o wodę, które zmieniły bieg historii. Patron – Historia.

Czytaj też: Na Pomorzu Zachodnim powstaje ogromny park rozrywki. Kiedy otwarcie?

Po Centrum Edukacyjnym, odwiedzających, oprócz animatorów, będą oprowadzać również tzw. wirtualni przewodnicy, którymi będą znani z popularno-naukowych kanałów, youtuberzy. W części centralnej Centrum Edukacyjnego, na które składa się z atrium ze spiralną w kształcie ścieżką edukacyjną, tzw. wirem wiedzy, rozmieszczone będą ekrany, na których wirtualni przewodnicy zachęcać będą do odwiedzin poszczególnych stref. Przestrzeń atrium wypełnia i ozdabia sala audytoryjna, umieszczona w modelu cząsteczki wody zawieszonym na konstrukcji dachu.

Ścieżkę Edukacyjną Fabryki Wody uzupełnią sale laboratoryjne oraz dodatkowe pomieszczenia w podbaseniu, w których to m.in. dzięki mappingowi, będzie można zobaczyć jak przebiega proces filtracji wody basenowej.

Czytaj też: Nowość dla szczecińskich studentów. Przy Bibliotece Głównej ZUT stanął książkomat

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać więcej basenów pływackich?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany