Ułatwienie w dostępie do książek

Nowość dla szczecińskich studentów. Przy Bibliotece Głównej ZUT stanął książkomat

2022-09-09 9:49

To pierwsze takie urządzenie w Szczecinie, które z pewnością ułatwi życie studentom, którzy ze względu na liczne zajęcia czy dodatkową pracę, nie mają czasu, by pójść do biblioteki. Teraz będą mogli odebrać i zwrócić wypożyczone książki o każdej porze dnia i nocy, przez siedem dni w tygodniu.

- Wielu studentów jest mocno zapracowanych, zabieganych, pracują dorywczo w różnych godzinach – mówi Anna Gryta, dyrektor Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. - Nasz książkomat powstał po to, żeby wiedza ukryta w książkach była dostępna całą dobę, przez siedem dni w tygodniu.

Samoobsługowe urządzenie, które wygląda i działa podobnie jak popularne paczkomaty, stanęło przed wejściem do Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ul. Ku Słońcu 140. Książkomat ma za zadanie ułatwić korzystanie z zasobów biblioteki studentom, którzy studiują i pracują w różnych godzinach, co uniemożliwia im często wybranie się do biblioteki w godzinach jej otwarcia.

Książkomat wyposażony jest w 42 skrytki. Urządzenie działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, również w niedziele i święta.

Czytaj też: Na Pomorzu Zachodnim powstaje ogromny park rozrywki. Kiedy otwarcie?

Ciąg dalszy pod wideo

Juwenalia 2022 w Szczecinie rozpoczęte. Studenci przebiegli nocą ulicami miasta

Wypożyczenie lub zwrot książki w kilka sekund

Korzystający z książkomatu musi posiadać kartę biblioteczną lub elektroniczną legitymację studenta, doktoranta lub nauczyciela. Czytelnik składa zamówienie w katalogu bibliotecznym i wybiera miejsce odbioru, czyli "książkomat".

Gdy lektury będą gotowe, pracownik biblioteki umieści je w urządzeniu, a zamówienie w systemie bibliotecznym będzie oznaczone jako gotowe do odbioru. Odebranie wypożyczonej książki zajmuje więc dosłownie kilka sekund.

- Książkomat służy zarówno do odbioru, jak i zwrotu materiałów bibliotecznych – tłumaczy Pola Żylińska, zastępca dyrektora Biblioteki Głównej ZUT. - Zamówione lektury, oczekują na użytkownika dwa dni robocze od momentu wysłania elektronicznego powiadomienia. Zwrot materiałów zarejestrowany przez książkomat będzie widoczny na koncie czytelnika po uprzednim opróżnieniu zawartości skrytki i weryfikacji przez pracownika biblioteki - najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.

Czytaj też: "Kuchenne rewolucje" w Szczecinie. Magda Gessler odwiedziła "Elegancko Cafe". Rodzinne konflikty i mocne słowa

Ułatwienia i cztery wersje językowe

Książkomat został skonstruowany tak, by jego użytkowanie było bardzo łatwe. Urządzenie zostało dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, a także studentów, którzy przyjechali do Szczecina z zagranicy i dopiero uczą się języka polskiego.

- Od zawsze dbamy o to, by dla studentów i pracowników Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny był miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Szczególnie troszczymy się o osoby z niepełnosprawnościami - dodaje Pola Żylińska. - Z myślą o nich, urządzenie zostało wyposażone w obniżony monitor. W procesie zamawiania materiałów w katalogu, użytkownik z niepełnosprawnością ruchową może wskazać tzw. niską skrytkę, co znacznie ułatwi mu odbiór książek. Dodatkowo, interfejs książkomatu posiada rozbudowane funkcje pod kątem osób słabowidzących oraz studentów z zagranicy. Urządzenie posiada cztery wersje językowe, w tym ukraińską

Ostatnie testy

Książkomat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego obecnie znajduje się w fazie testów. Pełną obsługę użytkowników biblioteka planuje rozpocząć od 1 października, czyli wraz z początkiem roku akademickiego.

Szczegółowe informacje na temat książkomatu dostępne są na stronie internetowej ZUT.

Czytaj też: Boże Narodzenie we wrześniu? To możliwe... w szczecińskich sklepach! [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy lubisz czytać książki?