Polskie miejsca z Błękitną Flagą 2024
Na szczycie ogólnoświatowego zestawienia znalazły się Hiszpania, Grecja i Turcja. Polska uplasowała się na 19. pozycji rankingu z 31 kąpieliskami i 4 marinami w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i mazowieckim. Jednak to Pomorze Zachodnie okazało się niekwestionowanym liderem. W tym regionie certyfikat otrzymało aż 28 miejsc. To kąpieliska w Zieleniewie, Lubczynie, Stepnicy, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Pobierowie, Pustkowie, Trzęsaczu, Rewalu, Pogorzelicy, Niechorzu, Mrzeżynie, Grzybowie, Dźwirzynie, Kołobrzegu, Dąbkach, Mielnie, Łazach i Darłówku oraz mariny w Świnoujściu, Wapnicy i Kołobrzegu.
Kolejne 6 miejsc, które otrzymały certyfikat Błękitnej Flagi, znajduje się w województwie pomorskim. Są to kąpieliska w Ustce, Borównie, Sopocie i Gdańsku oraz marina w Gdańsku. Jednym certyfikatem może poszczycić się Mazowsze z Plażą Patelnia w Płocku.
Błękitna Flaga - co to za certyfikat?
Błękitna Flaga jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dobrowolnych eko-etykiet przyznawanych plażom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką wodną. Aby zakwalifikować się do otrzymania Błękitnej Flagi, należy spełnić i utrzymać szereg rygorystycznych kryteriów środowiskowych, edukacyjnych, a także tych związanych z bezpieczeństwem i dostępnością.
Głównym założeniem i ideą programu Błękitna Flaga jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska. W związku z tym podmioty zaangażowane powinny, poza nieprzerwaną ekspozycją informacji istotnych dla danego regionu w zakresie różnorodności biologicznej, ekosystemów i zjawisk środowiskowych, oferować i wspierać działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska.
Więcej informacji na temat certyfikatu można znaleźć na stronie blekitnaflaga.org.