Truskawkowy Księżyc

i

Autor: JesusLeal / CC0 / pixabay.com

Truskawkowy Księżyc 2021. Kiedy zobaczymy to wyjątkowe zjawisko?

2021-06-24 8:28

Przed nami kolejne wyjątkowe zjawisko, którego nazwa brzmi całkiem... smacznie! Truskawkowy Księżyc 2021 będziemy mogli podziwiać na nocnym niebie już niebawem... o ile nie przesłonią go gęste chmury. Kiedy można oglądać truskawkową pełnię Księżyca? I dlaczego Księżyc w czerwcu jest "truskawkowy"? Skąd wzięła się ta niecodzienna nazwa?

Truskawkowy Księżyc 2021

Jeśli spodziewacie się, że Księżyc będzie miał kolor truskawek, które właśnie dojrzewają w większości ogródków, będziecie niestety rozczarowani. Nazywa czerwcowej pełni Księżyca wywodzi się z kultury indiańskich plemion Algonkinów, które każdej pełni nadała oryginalną nazwę: w styczniu mogliśmy m.in. podziwiać Wilczy Księżyc, a miesiąc temu był to Kwiatowy Księżyc. Czerwcowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę przypadającemu w tym czasie sezonowi na truskawki w Ameryce Północnej.

Rozwiąż QUIZ: Oryginał czy podróbka? Masz aż 50 procent szans na prawidłową odpowiedź!

Truskawkowy Księżyc 2021 - kiedy obserwować?

Czerwcową pełnię Księżyca będziemy mogli obserwować na niebie już w czwartek, 24 czerwca, około godz. 20:45 i będzie ona widoczna przez kilka kolejnych dni w całej Polsce.

Truskawkowy Księżyc 2021 - jak obserwować?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co może okazać się dość problematyczne, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają zachmurzenie. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Czytaj też: Kicko: Złodziej połasił się nie tylko na MIÓD! Z pola zniknęło dziesięć uli!

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Pełnia Truskawkowego Księżyca