Widok jak z horroru! Drzewo zniknęło pod grubą warstwą pajęczyn

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecin: Widok jak z horroru! Drzewo zniknęło pod grubą warstwą pajęczyn [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-06-14 11:49

Ten widok budzi grozę i przywołuje skojarzenia jak z horroru. Drzewo rosnące w rejonie torów kolejowych na szczecińskich Pomorzanach niemalże w całości pokryło się gęstą pajęczyną. Co się stało, że gałęzie zostały oplecione białą siecią? Jaki szkodnik zaatakował roślinę i czy jest groźny dla człowieka? Wyjaśniamy.

Mieszkańcy przechodzący w okolicy ulicy Szpitalnej i Połabskiej na ten widok aż się wzdrygają. Drzewo rosnące przy torach kolejowych, nieopodal wejścia na teren ogródków działkowych, niemalże w całości pokryte jest gęstą, lepiącą pajęczyną. Widok jest przerażający i przywołuje na myśl filmy grozy.

Wszystkiemu winne są ćmy namiotniki. Ich gąsienice tworzą na roślinach charakterystyczne pajęczyny w kształcie namiotów. I chociaż owady te nie są groźne dla ludzi, sam widok pajęczyny wypełnionej larwami jest bardzo nieprzyjemny.

Czytaj też: Ćma bukszpanowa zaatakowała w Szczecinie. Zagrożony jest największy cmentarz w Polsce! [ZDJĘCIA]

Niestety namiotniki mogą zaszkodzić roślinom, które zaatakują. Gąsienice żywią się liśćmi i pączkami, co doprowadza, że na pędach pozostają jedynie szkielety liści. Walka z nimi jest bardzo trudna, gdyż jest to gatunek bardzo inwazyjny. Namiotniki są najbardziej aktywne między końcem kwietnia i końcem czerwca. Jedną z metod walki z nimi są opryski. Muszą być one jednak wykonane wczesną wiosną. Później może być już za późno i w przypadku dużej inwazji jedynym rozwiązaniem jest wycięcie zaatakowanego krzewu lub drzewa.

Czytaj też: Ślimaki dają się we znaki działkowcom! Niszczą wszystko, co stanie im na drodze! Jak zwalczać ślimaki?

Widok jak z horroru! Drzewo zniknęło pod grubą warstwą pajęczyn