To się stanie już w ten piątek i nie możesz tego przegapić. Kolejnej szansy z pewnością nie dożyjesz

i

Autor: Andrea Piacquadio, Aron Visuals / CC0 / pexels.com, gk To się stanie już w ten piątek i nie możesz tego przegapić. Kolejnej szansy z pewnością nie dożyjesz

Niezwykłe zjawisko

To się stanie już w ten piątek i nie możesz tego przegapić. Kolejnej szansy z pewnością nie dożyjesz

2025-02-24 10:03

Takie rzeczy trafiają się raz na dziesiątki, a nawet setki lat. Tym bardziej nie można tego przegapić, bo kolejna okazja, by zobaczyć to niecodzienne zjawisko nie powtórzy się już za naszego życia. W piątek, 28 lutego, warto spojrzeć w rozgwieżdżone niebo, by zobaczyć niezwykłą paradę planet. Sprawdźcie szczegóły!

Szczecin SE Google News
Autor:

Spis treści

  1. Parada planet w lutym 2025 r.
  2. Jak obserwować paradę planet?
  3. Następnej szansy już nie będzie za naszego życia

Parada planet w lutym 2025 r.

28 lutego 2024 r. to wyjątkowa data nie tylko dla miłośników astronomii. Tego dnia siedem planet Układu Słonecznego ustawi się niemal w jednej linii. Będzie to zatem jedyna okazja, by podziwiać jednocześnie Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna i znajdującego się najbliżej Słońca Merkurego. Takie zjawisko określane jest mianem parady planet.

Planety ustawią się w następującej kolejności, patrząc od kierunku wschodniego, czyli od lewej strony. Pierwszy będzie Mars, następnie, bliżej południa, Jowisz i Uran. Patrząc w kierunku południowo-zachodnim dostrzeżemy Wenus, Neptuna oraz Merkurego, a najbardziej na zachód widoczny będzie Saturn.

Jak obserwować paradę planet?

Część z planet będzie można zobaczyć gołym okiem, jednak, żeby ujrzeć je wszystkie, wymagany będzie odpowiedni sprzęt. Bez większych problemów powinniśmy dostrzec Marsa, Wenus i Jowisza, czyli planety, które znajdują się najbliżej Ziemi. Jednak żeby zobaczyć np. Urana i Merkurego, trzeba już zaopatrzyć się w teleskop lub wysokiej klasy lornetkę.

Najlepszym miejscem do obserwacji nocnego nieba są miejsca oddalone od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast. Chodzi przede wszystkim o duże zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem emitowanym z miejskich ulic czy zakładów przemysłowych. Jednak nawet w pobliżu dużych miast znajdują się miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację zjawisk astronomicznych. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się kilka kilometrów za miasto, najlepiej w okolice dużych zbiorników wodnych lub lasów i pól, czyli wszędzie tam, gdzie panują naturalne ciemności. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła, którą prezentujemy pod artykułem.

Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem przy obserwacji wszelkich zjawisk astronomicznych jest oczywiście pogoda. Noc, podczas której wystąpi parada planet, powinna być przede wszystkim bezchmurna. Zachmurzone niebo nie sprzyja obserwacji jakichkolwiek zjawisk atmosferycznych, dlatego warto na bieżąco śledzić lokalne prognozy pogody.

Następnej szansy już nie będzie za naszego życia

Parada planet jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, które powtarza się raz na dziesiątki lat. Kolejna taka szansa nastąpi dopiero 19 maja 2161 r., czyli za ponad 136 lat. Oznacza to, że będą ją mogli podziwiać dopiero nasi prawnukowie. Dlatego zdecydowanie nie można jej przegapić!

Quiz o kosmosie: Jak dobrze znasz planety Układu Słonecznego?
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: Którą planetą od Słońca jest Ziemia?
Ziemia
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne