Protesty w sprawie wyroku TK w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Tłumy na protestach w centrum Szczecina. Zablokowane główne węzły komunikacyjne

2020-10-27 7:01

W poniedziałek protesty kobiet przeniosły się na główne ulice największych miast w Polsce. W Szczecinie została zablokowana aleja Wyzwolenia, a także plac Szarych Szeregów.

O godzinie 16:00 odbyła się samochodowa blokada jednej z głównych ulic, pomiędzy największymi galeriami handlowymi w Szczecinie. Na alei Wyzwolenia utworzył się ogromny korek. W samochodowym proteście brali udział zarówno właściciele prywatnych pojazdów, a także taksówkarze i przedstawiciele zakładów pogrzebowych. Następnie protestujący przenieśli się na plac Szarych Szeregów, gdzie zebrało się kilka tysięcy osób. Rondo zostało całkowicie zablokowane.

Z placu Szarych Szeregów protestujący przeszli ulicami miasta na Jasne Błonia. Następnie, podobnie jak w niedzielę, udali się pod dom arcybiskupa Andrzeja Dzięki, a potem pod siedzibę PiS przy ul. Mickiewicza, gdzie ponownie zapłonęły znicze.

Na kolejne dni zapowiadana jest kontynuacja protestów.

Strajk Kobiet w Szczecinie

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją, co oznacza usunięcie istniejącego od 27 lat przepisu, który to dopuszczał. Wyrok spowodował liczne protesty na ulicach wielu polskich miast.

Protesty po ogłoszeniu wyroku TK odbywają się codziennie. W ostatnich dniach protestujący zbierali się m.in. na Jasnych Błoniach, na pl. Solidarności, przy fontannie u stóp Wałów Chrobrego, pod katedrą św. Jakuba, pod siedzibą PiS, pod siedzibą kurii a także przed biurem poselskim Joachima Brudzińskiego i kancelarią Bartłomieja Sochańskiego.

Sonda
Czy popierasz protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego?
Nasi Partnerzy polecają