Urządzenia AED w Międzyzdrojach

i

Autor: UM Międzyzdroje

Te urządzenia ratują ludzkie ŻYCIE! Międzyzdroje tworzą sieć defibrylatorów

2021-03-01 12:09

Lepiej, żeby nigdy nie było konieczności ich użycia, jednak są one bardzo ważnym narzędziem w sytuacji, gdy chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Mowa o defibrylatorach AED, które wykorzystywane są podczas nagłego zatrzymania krążenia i które mogą być używane przez osoby, które nie mają doświadczenia w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, gdyż krok po kroku podpowiadają, co robić. Dziewięć takich urządzeń trafiło do Międzyzdrojów, z czego sześć zostało dofinansowanych z funduszy unijnych.

Urządzenie AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny wykorzystywane jest podczas nagłego zatrzymania krążenia do przywrócenia poprawnego rytmu pracy serca. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze – wydaje polecenia i przeprowadza przez wszystkie wykonywane czynności. Podpowiada głosem i grafiką, co należy zrobić, żeby podjąć działania adekwatne do stanu pacjenta. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.

- Aby uratować życie człowieka, mamy czasem kilka minut na reakcję. Oprócz wezwania karetki, uciskania klatki piersiowej, czy oddechów możemy wykorzystać AED - automatyczny defibrylator - mówi burmistrz Mateusz Bobek. - Urządzenia ratujące życie dotychczas były kojarzone ze szpitalami czy przychodniami, a ich obsługą zajmował się jedynie personel medyczny. Dziś każdy zwykły przechodzień może uratować życie innej osobie, jeśli tylko w jego otoczeniu znajdzie się defibrylator. Użycie defibrylatora może decydować o ludzkim życiu, ratownicy medyczni nie dotrą wszędzie w ciągu 3-4 minut, właśnie wtedy pomocą może być defibrylator.

Zobacz też: Dziwne? Śmieszne? Szokujące? Takie IMIONA nadawano polskim dzieciom w 2020 roku!

Są to pierwsze takie urządzenia w Gminie Międzyzdroje, które są dostępne do użytku przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Defibrylatory zewnętrzne zostały zamontowane na 6 budynkach użyteczności publicznej: Informacji turystycznej przy MDK, Urzędzie Miejskim przy ul. Książąt Pomorskich 5, budynku wielofunkcyjnym b. Gimnazjum przy ul. Kolejowej 33, Stadionie Miejskim im. Ireny Szewińskiej, Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach i Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy, w specjalnej kapsule Rotaid zapewniającej ochronę przed warunkami atmosferycznymi i dewastacją. Pozostałe 3 sztuki będą przekazane dla służb ratowniczych do obsługi plaży i dla OSP Lubin.

- Urządzenie może obsłużyć nawet całkowicie nieprzygotowany do tego człowiek. Jest w 100 procentach bezpieczne i krok po kroku poprowadzi potencjalnego ratownika przez proces defibrylacji – dodaje burmistrz Mateusz Bobek. - Mimo tego, w najbliższym czasie w planach mamy również przeprowadzenie szkoleń on-line dla mieszkańców z obsługi defibrylatora oraz na temat Resuscytacji krążeniowo-oddechowej, by nikt nie bał się ratować ludzkiego życia.

Gmina Międzyzdroje zakupiła łącznie 9 defibrylatorów AED, w tym 6 szt. w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania”).

Zobacz też: Zobacz też: Szczecin: AWANTURA na rondzie. Wysiedli z jaguara i ZAATAKOWALI kierowcę!

Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?

Pytanie 1 z 10
Wypadek samochodowy
wypadek samochodowy
Tragedia w Dziwnowie. Samochód w rzece. Nie żyją cztery osoby, w tym dwoje dzieci