Spacery są bezpłatne, jednak żeby wziąć w nich udział, trzeba było zaopatrzyć się w bilety, które rozeszły się błyskawicznie, dlatego zdecydowano o zorganizowaniu kolejnych spacerów. Podobnie jak w przypadku pierwszej puli, zainteresowanie było ogromne.
- Bilety zniknęły w ciągu kilkunastu minut - mówi Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
W zwiedzaniu amfiteatru wzięło udział kilkadziesiąt osób. Gościem specjalnym spaceru był prezydent Szczecina Piotr Krzystek. O historii Teatru Letniego opowiadała przewodniczka miejska Małgorzata Duda. Zwiedzający mieli możliwość zobaczyć efekty prac budowlanych, a także wejść w niedostępne na co dzień miejsca jak zaplecze techniczne czy garderoby.
Czytaj też: To najlepiej oświetlony amfiteatr w Polsce. Iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie robi wrażenie! [ZDJĘCIA]
Wielkie otwarcie Teatru Letniego planowane jest już w najbliższy weekend. Od piątku do niedzieli (29-31 lipca) odbywać się będą koncerty, występy artystyczne, spektakle i liczne dodatkowe atrakcje dla całych rodzin. W sobotę odsłonięty zostanie pomnik patronki amfiteatru, Heleny Majdaniec.
Co zmieniło się w Teatrze Letnim?
Szczeciński amfiteatr przeszedł ogromną metamorfozę. W zakres prac związanych z przebudową wchodziła m.in. rozbudowa sceny, przebudowa widowni i budowa nowego zadaszenia. Przeprowadzono również renowację najbardziej charakterystycznego elementu Teatru Letniego, czyli żelbetowego łuku. Zainstalowany został również zaawansowany system scenotechniki, czyli iluminacja, dodatkowe oświetlenie oraz wciągarki umożliwiające szybki montaż scenografii, oświetlenia czy nagłośnienia.
Przebudowa Teatru Letniego w liczbach
- Wbito 246 pali o łącznej długości około 1700 metrów bieżących
- Wylano około 2000 metrów sześciennych betonu
- Widownię wykonano z 540 płyt prefabrykowanych
- Deski, z których wykonano ławki mają łączną długość 80 tysięcy metrów
- Membrana dachowa ma powierzchnię 4200 metrów kwadratowych
- Kubatura proscenium wynosi 2 700 metrów sześciennych
- Powierzchnia proscenium to około 550 metrów kwadratowych
- Powierzchnia estrady to 750 metrów kwadratowych
- Konstrukcja dachu waży 400 ton i składa się z 2500 elementów
- Podpory pod dach mają wagę 350 ton
- Zainstalowano około 1200 opraw oświetleniowych
- Kable elektryczne mają długość około 60 kilometrów
- Zainstalowano 70 wciągarek.
Czytaj też: Stadion w Szczecinie prawie gotowy. Zobacz jak wygląda w środku! [ZDJĘCIA]
Teatr Letni w Szczecinie
Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu. Przebudowę rozpoczęto latem 2020 roku.
Czytaj też: Tak może wyglądać Szczecin po apokalipsie. Nowy ekomural z ważnym przesłaniem [ZDJĘCIA, WIDEO]