Szczecińskie Stoewery z WAŻNYM wyróżnieniem. Lepsza była tylko... Dama z gronostajem!

2020-10-20 13:44

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zostało wyróżnione w najważniejszym konkursie muzealnym w Polsce. I chociaż szczecińskie muzeum nie otrzymało głównej nagrody, to powody do dumy są ogromne, gdyż lepsza od naszych Stoewerów okazała się tylko słynna "Dama z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci.

W 40. edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019, organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, w kategorii "Wystawy" szczecińska Zajezdnia Sztuki otrzymała wyróżnienie za wystawę "Stoewer. Jakość ze Szczecina". Nagrodę główną w tej kategorii dostało Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie wystawiony jest słynny na cały świat obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".

"Gratulujemy kolegom z Krakowa i musimy pogodzić się z przypadkiem, który zdecydował, że maszyny do pisania i samochody z fabryki Stoewerów musiały konkurować z "Damą z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci"

- czytamy na stronie Muzeum Techniki i Komunikacji.

Stoewer. Jakość ze Szczecina

Licząca ponad 900 eksponatów kolekcja zabytkowych samochodów, maszyn do szycia i pisania, a także rowerów produkowanych przed laty w Szczecinie trafiła do Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej w 2019 roku. Jest to jedyna taka kolekcja na świecie. W zbiorach szczecińskiego muzeum znajdują się kultowe skarby techniki: sześć samochodów, dziesiątki maszyn do szycia i pisania, oraz setki innych mniejszych eksponatów związanych z fabrykami Stoewerów.

Co wiesz o legendarnej szczecińskiej marce Stoewer?
Pytanie 1 z 8
Założyciel fabryki, Bernhard Stoewer, urodził się 16 kwietnia 1834 roku
Narkotyki ukryte w modlitewniku